"Ako ne ispunimo, a nismo ispunili ovu obavezu, morat ćemo plaćati penale. Koliko će ti penali iznositi će izračunati Europska komisija na temelju količine našeg prijestupa. Znači, nije isto jesmo li smanjili količinu otpada za 3, 10, 15 ili 20%. Dakle, o samom stupnju prestupa, veličini zemlje, broju stanovnika i još nekim drugim okolnostima Europska komisija onda raspisuje penale", objasnila je Holy za MediaServis.
Na pitanje je li zakazalo samo Ministarstvo zaštite okoliša, Holy je kazala kako su zakazali i ministarstvo i jedinice lokalne samouprave i komunalne tvrtke "koje su imale već davno obavezu uvođenja primarne selekcije bio-otpada i obrade te vrste otpada".
"Ministarstvo je odgovorno u tom smislu što nije inzistiralo i natjeralo jedinice lokalne samouprave i komunalna poduzeća da poštuju zakone. Kada sam bila ministrica, mi smo planirali taj problem riješiti tako da uvedemo obavezu za četiri velika grada - Zagreb, Rijeka, Split, Osijek - da uvedu primarnu selekciju. Na taj način bi Hrvatska, zbog veličine tih gradova i količine otpada koje se tu proizvode, ispunila tu obvezu", objasnila je Holy.
"Ove stvari nisu nepoznate. Ministar Zmajlović je dobro upoznat s time na koji način je Ministarstvo planiralo riješiti taj problem. Međutim, jako se kasnilo s donošenjem Zakona o održivom gospodarenju otpadom. On je donesen tek ove godine, nakon što smo ušli u EU i tako smo isto prekršili obveze i drugih otpadnih direktiva. Nije donesen pravilnik o biootpadu tako da još u stvari nisu stečeni svi uvjeti za provedbu takve nekakve mjere. Na žalost, s time se jako kasni i to je veliki propust Ministarstva", kazala je bivša ministrica.