Sezonu je novaljski hotel, čiji restoran ima Michelinovu zvjezdicu, dobro odradio, ali za nova ulaganja preko kredita nisu dobra vremena pa je vlasnik Boris Šuljić odlučio dobivenu građevinsku dozvolu staviti na čekanje. Vodni doprinos od 180.000 kuna ipak je morao platiti. Kaže: ''Ovo je doista kap u oceanu apsurda s kojima su suočeni građani i poduzetnici''.
Građevinsku dozvolu za proširenje dobio je koncem lipnja prošle godine. Hotel bi se trebao proširiti na zemljište gdje bi trebala biti izgrađena i nova, veća vinarija. Projekt je ukupno vrijedan oko sedam milijuna eura.
Pravilnikom o obračunu i naplati vodnoga doprinosa isti se obračunava po izvršnosti građevinske dozvole, neovisno je li investitor započeo gradnju, objašnjavaju iz Hrvatskih voda i napominju da je obveznik imao i još uvijek ima mogućnost, sukladno odredbi članka 14. Pravilnika o obračunu i naplati vodnoga doprinosa, podnijeti zahtjev za izmjenom rješenja o obračunu vodnoga doprinosa, u dijelu koji se odnosi na način i rokove plaćanja temeljem kojeg mu se može utvrditi plaćanje vodnoga doprinosa na rate u devet tromjesečnih obroka.
Hrvatske su vode račun isporučile koncem siječnja ove godine, a Šuljić se na njega nije žalio. Naplata je stopirana tijekom prvih mjeseci pandemije pa su opomene poslane u srpnju i kolovozu, a novac mu je s računa tvrtke skinut početkom listopada
''To jest sve po zakonu i ja toga jesam svjestan, međutim držim da nije ispravno bilo kojem investitoru, da li je pitanje rješavanja stambenog ili komercijalnog objekta da se Hrvatske vode naplaćuju u tom trenutku, u trenutku u kojem nije ni zakopana lopata, u kojem nije otvoreno gradilište i u kojem nije ishodovana uporabna dozvola'', kaže Šuljić.
Podržali su ga iz udruge Glas poduzetnika. Poručuju kako su poduzetnici, obrtnici i građani samo u prošloj godini platili više od devet milijardi kuna za više od 500 raznih nameta, zbog čega su i pokrenuli peticije ''Stop nepotrebnim nametima'' koju je u samo nekoliko dana potpisalo više od 10.000 građanki i građana.