Na Hrvatskim studijima danas je održana izvanredna sjednica Znanstveno-nastavnog vijeća (ZNV) zbog prijedloga Odbora za provedbu postupka rješavanja pravnog statusa, znanstveno-nastavnog profila i ustroja Hrvatskih studija o pretvaranju HS-a u Sveučilišni odjel.
Na sjednici su, osim zaposlenika HS-a i Filozofskog fakulteta Družbe Isusove (FFDI), bili i rektor Damir Boras te prorektori Ante Čović i Mislav Ježić. Na sjednici se glasalo za ili protiv prijedloga pretvaranja Hrvatskih studija u Sveučilišni odjel, odnosno predavanje ovlasti Sveučilištu u Zagrebu da ono preko Senata odlučuje o sudbini HS-a.
Prijedlog je izglasan i to s 18 glasova za, 8 glasova protiv i 9 suzdržanih. Prema objavi inicijative Studenti govore, čak trećina članova ZNV-a nije se pojavila na sjednici, no broj prisutnih bio je dovoljan da se osigura kvorum.
Od 18 glasova, njih 6 uz jednog studnetskog predstavnika je bilo s FFDI-ja koji više nema veze s HS-om od 12. mjeseca 2015. godine kada je FFDI dobio status fakulteta. Uprava HS-a, voditelj i povjerenici, ukupno su dali šest glasova za, tri glasa studentskih predstavnika i još dva glasa ostalih zaposlenika i profesora. Ovaj ishod je u kontradikciji s prijašnjim odlukama i očitovanjima ZNV-a po pitanju pravnog statusa Studija.
Kako piše H-alter, članovi ZNV-a su na sjednici 22. ožujka 2016. "uz 40 glasova za i 1 glas suzdržan prihvatili promjenu pravnog statusa u smjeru 'fakulteta'". Nesrazmjer između glasova onda i sada prilično je velik te uistinu nije jasno kako je došlo do tako drastične promjene mišljenja.
Dva člana Odbora za rješavanje pravnog statusa, prof. Danijel Labaš i prof. Josip Talanga na današnjoj su sjednici dali podršku ustroju HS-a kao Sveučilišnog odjela što je zateklo studente zbog ranijih stavova koje su javno iskazali spomenuti profesori, a koji se kose s onim što su svojim glasom podržali.
Koncem studenog na e-mail adresu inicijative Studenti govore došla je poruka sa službenog maila prof. Talange u čijem su se potpisu nalizili i prof. Labaš i prof.
Talanga, a u sadržaju su istaknuli kako, kao članovi Odbora, prihvaćaju "(1) samo onaj prijedlog Odbora koji osigurava cjelinu HS-a, i (2) samo onaj prijedlog koji predlaže pravni status HS-a kao fakulteta".
"Ishod sastanka je jako loš za sve studente Hrvatskih studija. Nije mi jasno kako je moguće da se Hrvatskim studijima upravlja izvana, umjesto da se time bavi Znanstveno-nastavno vijeće i to bez članova s FFDI-a. Sljedeći korak ne bi smio biti promatranje sa strane, već moramo aktivno sudjelovati i pokazati da studenti imaju pravo glasa", rekao je za H-alter jedan od članova studentske inicijative.
Iako je još 8. prosinca 2015. Senat donio odluku o uključenju FFDI-a u sastav SuZg, taj se fakultet još de facto nije odvojio od Hrvatskih studija, što omogućava njihovim članovima da sjede u ZNV-u i donose odluke, što je razlog zašto su svi njihovi članovi danas i odlučivali o sudbini HS-a i to podržavajući prijedlog da se sve prepusti Sveučilištu.