sele na druge obale /

Hrvatska visokim cijenama tjera nautičare - ogorčeni i najimućniji gosti: 'Ovo je bezobrazluk!'

Samo hrvatske marine su od nautičara lani zaradile 855 milijuna kuna, a sada se taj rast, pa i prijašnji rezultati dovode u pitanje jer su nautičari revoltirani rastom boravišne pristojbe koja je za najveće brodove narasla i do 9 puta

31.3.2018.
18:59
VOYO logo

Zvone već 10 godina svoj 18-metarski brod drži cijelu godinu u Marini Kornati u Biogradu i cijelu godinu plaća boravišnu pristojbu. Do sada je plaćao 1500 kuna godišnje, a od sutra će ta pristojba biti 9600 kuna.

"Cirka hiljadu i sto eura je razlike, ne. A to je, ne znam, neće to više ovako ići jer svi ljudi znate gledaju malo i na novce. Nitko ne zarađuje novce tako da bi ih mogao bacati", kaže Zvone iz Slovenije. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od prvog travnja visina boravišne pristojbe, koja se u Hrvatskoj obračunava prema dužini brodova, drastično poskupljuje. Osobito je nepovoljno onima koji pristojbu plaćaju cijelu godinu.

U biogradskoj Marini Kornati ima 750 vezova, ali od poskupljenja od 100 do čak 900 posto za boravišnu pristojbu dio nautičara će svakako razmisliti hoće li premještati svoj brod u neku drugu zemlju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A od nautičara, poručuju iz biogradske marine koja ima 300 zaposlenih, koristi ima cijeli Biograd.

"Gosti samo osjećaju neku nesigurnost zato što ne znaju što će biti slijedeće godine i to se vrlo negativno odrazilo ove godine na sam dolazak gostiju koji će vjerujem biti puno manji. Znači jednostavno to je preskupo", smatra Branka Knez, direktorica prodaje i marketinga Marine Kornati Biograd.

Zbog toga će mnogi svoje brodove premjestiti u marine u susjednim zemljama gdje je puno povoljnije. 

"To je poskupljenje od 1200 eura plus PDV. Sve skupa je loše organizirano i mislim da ćemo se opet vratiti u Sloveniju držati brod", kaže Florian iz Njemačke. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Razmišljam i ja o odlasku jer ovakvo nešto je bezobrazluk i katastrofa", isto misli i Austrijanac Andreas.

U konkurentskoj Crnoj Gori je godišnja boravišna pristojba, bez obzira na veličinu broda, oko 1100 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sad su Arapski Emirati investirali u Crnoj Gori, to je nova marina, u Bijeli će se radit. Investirali su 300 milijuna dolara", komentira Zvone Šali. 

Prvi pravi učinci podizanja nautičarske boravišne pristojbe i revolt nautičara vidjet će se već nakon Uskrsa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo