Radna skupina Središnjeg državnog ureda za digitalno društvo osnovana je u rujnu prošle godine i okupila je predstavnike Agencije za elektroničke medije, MUP-a, Ministarstva znanosti i obrazovanja, Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, Hrvatske akademske i istraživačke mreže – CARNet, Pučke pravobraniteljice, HAKOM-a i Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva.
Do sada reguliranom nizom propisa
Nakon današnjeg sastanka, predlažu da se donese poseban zakon koji bi regulirao sav ilegalan sadržaj na društvenim mrežama i u elektroničkim medijima. Ističu kako su do sada govor mržnje, prijetnje, poticanje na nacionalnu i vjersku netrpeljivost i lažne vijesti do sada bili regulirani nizom propisa i Kaznenim zakonom koji su pisani za fizički svijet.
Analiza interneta je pokazala kako je došlo do "porasta nepoželjnog komuniciranja na internetu" te se, ističe radna skupina, na temelju Smjernice Europske komisije, mora urediti posebnim sveobuhvatnim propisom. Cilj je, ističe se, očuvati slobodu govora, ali i zaštiti korisnike od ljudi koji misle da na internetu mogu nekažnjeno kršiti zakon.
Kazne od 50 milijuna eura
Kako neslužbeno doznaje Večernji list, poseban zakon planira se u proceduru pustiti do sredine ove godine. Posebno će se inzistirati na edukaciji svih sudionika u komunikacijskom procesu, posebno onih koji nisu uključeni u obrazovni sustav. U Europskoj uniji jedino Njemačka ima poseban zakon, i to prilično rigidan.
Propisuju kaznu od 50 milijuna eura za one društvene medije koji u roku od 24 sata od prijave ne obrišu sporan sadržaj, a radna skupina je razmatrala i ovaj zakon. Zaključili su "da visina kazne upućuju na važnost teme koju zakon regulira." Na razini EU nema posebnih propisa, ali je prekjučer formirana stručna skupinu koja bi trebala predložiti rješenja za borbu protiv lažnih vijesti.