Hrvatska po korupciji u regiji odmah iza Srbije i Albanije!

U Bruxellesu je predstavljeno izvješće UN-ova Ureda za droge i kriminal (UNDOC) i Europske komisije 'Poslovanje, korupcija i kriminal na zapadnom Balkanu'.

24.10.2013.
17:01
VOYO logo

Prema tom izvješću Hrvatska je na trećem mjestu u regiji, a najgore stanje je u Srbiji i Albaniji. U okviru istraživanja obavljeno si razgovori s više od 12.700 tvrtki, a rezultati pokazuju da je korupcija treća najveća zapreka poslovanju u regiji.

Podmićivanje u regiji u prosjeku iznosi 10,2%, što znači da je svaka deseta tvrtka koja je imala kontakte s državnim službenicima u godini dana dala mito. Taj postotak najviši je u Srbiji i iznosi 17%, a slijedi Albanija s 15,7%. Hrvatska je na trećem mjestu s 10,7%, a odmah nakon nje je BiH s 10,4%. Na podmićivanje u Makedoniji prisiljeno je bilo 6% tvrtki, a najmanje problema imale su tvrtke na Kosovu i u Crnoj Gori - 3,2%.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska 'bolja' od prosjeka

Ispitivanje je pokazalo da su tvrtke u regiji u prosjeku platile 7,1 mita državnim službenicima godišnje. U Hrvatskoj su tvrtke platile u prosjeku gotovo devet mita godišnje, u Albaniji i Crnoj Gori 4,6, a na Kosovu 7,7. Korupcija je najraširenija u građevinskom sektoru (12,2%), a slijede veleprodaja i maloprodaja (10,3%) te transport i skladištenje (9,9%), dok su podaci za proizvodnju, opskrbu strujom, plinom i vodom i ugostiteljstvo nešto manji (9,2 odnosno 9%), javlja HRT.

U Hrvatskoj najviše korupcije ima u trgovini, a slijede građevinarstvo i proizvodnja. Mito se najčešće daje u obliku gotovine, više od trećine, a u ostalim slučajevima kao plaćena hrana ili piće ili neka druga roba. U 10% slučajeva korupcija je bila u obliku razmjene usluga. Prosječni iznos mita u regiji je 881 euro. Najviši je na Kosovu gdje u prosjeku iznosi 1787 eura, dok je prosjek u Hrvatskoj 395 eura, a u BiH 327 eura. Prosječno mito u Srbiji iznosi 935 eura, u Albaniji 904, u Crnoj Gori 830, a Makedoniji 689 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šest posto ih je zbog mita odustalo od investicija

Izvješće otkriva da se mito češće iznuđuje od malih tvrtki nego od velikih i da su više izložene tvrtke s mješovitim domaćim i stranim kapitalom nego one u čijem su isključivom vlasništvu stranci. Kad je riječ o primateljima, to su najčešće predstavnici lokalnih i regionalnih vlasti, zatim službenici poreznih i carinskih službi te službenici tvrtki za pružanje komunalnih usluga. Manje od 2% poduzetnika odlučilo je prijaviti službenike koji su tražili mito, a 6% posto ih je zbog mita odustalo od investicija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Skriveno u raju
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo