BILIĆEV DRUGI POKUŠAJ /

Hrvatska - mala država za veliki uspjeh

Image
Foto: PIXSELL

Od proglašenja hrvatske neovisnosti nogometna reprezentacija je nastupila na tri svjetska (1998, 2002, 2006) i tri europska prvenstva (1996, 2004, 2008). 'Vatreni' samo dvaput nisu uspjeli izboriti završne turnire, ali i to je u Hrvatskoj dobilo status velike tragedije.

20.5.2012.
22:08
PIXSELL
VOYO logo

Hrvatski nogometni savez je osnovan 1912. godine, a prvi put je primljen u Međunarodnu nogometnu federaciju (FIFA) u srpnju 1941. godine. Nakon osamostaljenja FIFA je ponovno primila HNS u svoju nogometnu obitelj 1992. godine.

Nakon raspada bivše države Hrvatska je prvu utakmicu pod svojom zastavom i himnom odigrala 17. listopada 1990. godine u Zagrebu protiv SAD-a (2:1). Kao prvi strijelac upisao se Aljoša Asanović, dok je drugi pogodak postigao Ivan Cvjetković, a momčad je kao izbornik vodio Dražan Jerković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: PIXSELL

Od proglašenja hrvatske neovisnosti nogometna reprezentacija je nastupila na tri svjetska (1998, 2002, 2006) i tri europska prvenstva (1996, 2004, 2008). Nogometaši u kockastim dresovima propustili su samo dva velika natjecanja (Europskom prvenstvu 2000. u Belgiji i Nizozemskoj, te Svjetskom prvenstvu u Južnoj Africi 2010.).

Europi smo se predstavili na EP-u u Engleskoj 1996. godine gdje smo stigli do četvrtfinala. U prvom susretu odabranici Miroslava Blaževića pobijedili su Tursku golom Gorana Vlaovića u 85. minuti. U drugom dvoboju pobijedili smo Dansku (3:0) uz dva gola Davora Šukera i jednom golom Zvonimira Bobana. Treće kolo donijelo je ogled protiv Portugala, Ćiro je ispremiješao momčad i doživjeli smo težak poraz (0:3) i u četvrtfinalu otišli na Njemačku. Nažalost, Zvonimir Boban, Davor Šuker, Robert Prosinečki i društvo nisu uspjeli preskočiti Njemačku koja je imala vjetar u leđa švedskog suca Leifa Sundella.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: PIXSELL

miroslav blažević miroslav blažević

Četiri godine poslije Hrvatska je zapela u kvalifikacijama te nije vidjela Europsko prvenstvo u Belgiji i Nizozemskoj, jedino na kojem nije nastupila od svoje samostalnosti. U kvalifikacijama je sudjelovalo 49 reprezentacija, a 'Vatrenima' je za prodor na EP nedostajao samo još jedan pogodak u susretu protiv Jugoslavije u Zagrebu. Utakmica je završila 2:2, premda smo veći dio utakmice imali igrača viška.

Drugi nastup na EURO-u stigao je 2004. u Portugalu. 'Kockasti' su u kvalifikacijama zauzeli drugo mjesto u skupini iza Bugarske, a potom kroz dodatne kvalifikacije preko Slovenije stigli do Portugala. Momčad Otte Barića nije imala previše sreće sa ždrijebom, dočekali su nas Švicarci, tada aktualni europski prvaci - Francuzi te Englezi. Na koncu smo osvojili dva boda (Švicarska 0:0, Francuska 2:2, Engleska 2:4) i već nakon prve faze otišli kući.

Image
Foto: PIXSELL

Na posljednjem EP-u 2008. u Austriji i Švicarskoj smo napokon prošli skupinu, a potom u neviđenoj drami ispali u četvrtfinalu od Turske. Hrvatska je impresivno prošla kroz skupinu sa tri pobjede (Austrija 1:0, Njemačka 2:1, Poljska 1:0). Maksimalan učinak imali su još jedino Španjolci i Nizozemci.

Odabranici Slavena Bilića u četvrtfinalu su odmjerili snage protiv Turske. Sasvim sigurno mnogi se još uvijek sjećaju drame na 'Prateru' te se zbog hrvatskih navijača na ovom mjestu nećemo evocirati bolne uspomene na rasplet tog dvoboja. O tome više čitajte OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: PIXSELL

Kvalifikacije za Poljsku i Ukrajinu donijele su dosta problema i muke. 'Vatreni' su počeli vrlo dobro iako je rujanski remi s Grčkom na Maksimiru, uz jalovu premoć, pokazao da nismo više ni blizu igara iz prvog Bilićevog mandata. Važna pobjeda u Tel Avivu u režji Nike Kranjčara omogućila nam je da kraj 2010. dočekamo na prvom mjestu.

Sljedeće godine sve se zakompliciralo, a težak udarac zadao nam je poraz u Tbilisiju praktički u posljednjim minutama. Nakon toga više nismo kontrolirali skupinu iako smo u Ateni imali popravni. Pobjeda nad Grčkom odvela bi nas izravno u Poljsku i Ukrajinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: PIXSELL

Dogodio se poraz, i to prilično uvjerljivi, pa je Hrvatska morala u 'baraž'. Tamo su nas čekali stari znanci - Turci, što je bio gotovo idealan ždrijeb. Osveta za Beč 2008. bila je potpuna, tri laka komada razbila su Tursku već u Istanbulu, pa je uzvrat na Maksimiru bio samo formalnost.

RASPORED:

Hrvatska - Irska, 10. lipnja

Hrvatska - Italija, 14. lipnja

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska - Španjolska, 18. lipnja

POPIS IGRAČA:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vratari: Stipe Pletikosa (Rostov), Danijel Subašić (Monaco), Ivan Kelava (Dinamo Zagreb) i Goran Blažević (Hajduk)

Obrana: Vedran Ćorluka (Bayer Leverkusen), Dejan Lovren (Lyon), Jurica Buljat (Maccabi Haifa), Domagoj Vida, Šime Vrsaljko, Josip Šimunić (svi Dinamo Zagreb), Ivan Strinić (Dnipro), Gordon Schildenfeld (Eintracht Frankfurt)

Vezna linija: Danijel Pranjić (Bayern), Tomislav Dujmović (Real Zaragoza), Niko Kranjčar, Luka Modrić (oba Tottenham Hotspur), Milan Badelj (Dinamo Zagreb), Darijo Srna (Šahtar), Ivo Iličević (Hamburger SV), Ivan Perišić (Borussia Dortmund), Ognjen Vukojević (Dinamo Kijev) i Ivan Rakitić (Sevilla)

Napad: Mario Mandžukić (Wolfsburg), Ivica Olić (Bayern), Eduardo (Šahtar), Nikola Kalinić (Dnipro) i Nikica Jelavić (Everton).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo