Novi Nacionalni program zdravstvene zaštite osoba sa šećernom bolesti za idućih 5 godina bit će predstavljen na sjednici saborskog Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku.
"Pretilost, nezdravi način prehrane, neredovita tjelesna aktivnost i stres pogoduju nastanku dijabetesa. Ako se na vrijeme ne obave preventivni pregledi, mogu uslijediti opasne komplikacije. Nerijetko mi primimo u bolnicu osobe sa šećernom bolešću zbog srčanog infarkta, moždanog udara, oštećenja bubrežne funkcije, sljepoće ili rane na nozi odnosno gangrene i tada pacijenti saznaju da imaju šećernu bolest", rekao je Dario Rahelić, predsjednik Društva za dijabetes i bolesti metabolizma Hrvatskog liječničkog zbora, prenosi HRT.
Smanjen broj sistematskih pregleda
Broj preventivnih i sistematskih pregleda smanjen je za gotovo 65%, pa od 417.000 oboljelih, nešto manje od polovine i ne zna da ima dijabetes. Umjesto na prevenciju od raspoloživih 2,5 milijarde kuna, čak 86% sredstava odlazi na liječenje komplikacija.
"Provođenjem nacionalnog programa definirat će se jasne smjernice koji dio bolesnika se liječi u primarnoj, koji treba ići u bolnice, također stimulirat će se i liječnici i dijabetolozi da redovito kontroliraju pokazatelje koji nam govore o razvoju komplikacija", smatra Tamara Poljičanin, ravnateljica Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Negativne trendove promijenit će i bolja suradnja svih institucija u zdravstvenom sustavu, pri čemu je ključno da glavnu riječ vodi struka, a ne politika.
HRT/Danas.hr