HRVATSKA JE DISKRIMINIRALA TRUDNICU: /

Začela je medicinski potpomognutom oplodnjom, a HZZO ju je optužio za prevaru

Image

Sud iz Strasbourga je utvrdio da je Hrvatska diskriminirala po spolnoj osnovi trudnicu koja je začela medicinski potpomognutom oplodnjom

10.3.2021.
8:44
VOYO logo

Konferencija za novinare u povodu presude Europskoga suda za ljudska prava u slučaju "Jurčić protiv Hrvatske" održat će se danas u Rijeci u 11 sati, a o presudi će govoriti pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić i predstavnice Centra za participaciju žena u društvenom životu.

Europski sud za ljudska prava objavio je 4. veljače presudu u slučaju "Jurčić protiv Hrvatske" kojom je utvrdio da je podnositeljici Kristini Jurčić povrijeđeno pravo na mirno uživanje vlasništva, te da je bila diskriminirana vezano uz to pravo, odnosno da je Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje diskriminirao trudnicu vezano za prava iz osiguranja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navedena prava podnositeljici su povrijeđena u odnosu na pravo na naknadu za vrijeme čuvanja trudnoće, kao i porodiljinu i rodiljinu naknadu koju joj je HZZO odbio isplatiti u punom iznosu kao zaposlenoj osobi. Sud je Juričić dodijelio odštetu od 7.5 tisuća eura, kao i da Hrvatska mora pokriti troškove svih procesa s 1150 eura.

Kako je sve krenulo?

Naime, sud iz Strasbourga je utvrdio da je Hrvatska diskriminirala po spolnoj osnovi trudnicu koja je začela medicinski potpomognutom oplodnjom. Jurčić je 28. listopada 2015. tužila Hrvatsku, a sve je započelo koja je dobila ugovor o zaposlenju na određeno vrijeme deset dana nakon što je obavila medicinski potpomognutu oplodnju 17. studenog 2009. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon toga je doživjela zdravstvene komplikacije u trudnoći, te joj je liječnik propisao mirovanje, ali joj je HZZO samoinicijativno ukinuo zdravstveno osiguranje na temelju zaposlenosti, ustvrdivši kako je njeno zaposlenje bilo “fiktivno” i s ciljem da na nepropisan način ostvari zdravstveno i pripadajuću zaštitu, piše Index.

Nakon žalbe HZZO-u na odluku, dobija odbijenicu. Potom slijedi tužba za diskriminaciju Visokom upravnom sudu koji 2012. odbija njezinu tužbu i staje na stranu HZZO-a, a onda i tužba Ustavnom sudu RH. Ustavni sud je 22. travnja 2015. odbacio Kristininu tužbu, nakon čega cijeli slučaj odlazi u Strasbourg.

Upozorenje pravobraniteljice

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova u prosincu 2010. informirala HZZO da je njihova odluka prekršila zabranu nepovoljnog postupanja zbog nečije trudnoće te da je to spolna diskriminacija. Upozorila je da se njihova interpretacija događaja temelji na stavu da je svaka žena koja je prošla postupak medicinski potpomognute oplodnje nesposobna za zaposlenje te da je njihovo tumačenje da ženu koja prolazi proces medicinski potpomognute oplodnje nitko ne bi zaposlio. Savjetovala HZZO-u da odustane od takvog tumačenja u ovom i sličnim slučajevima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo