Obustavljeni letovi /

Hrvat o letu 'opasnim' Boeingom 737 MAX: 'Ušli smo u avion, a onda su nam rekli da ima kvar...'

Image
Foto: Boeing

Suspendirani su čak i letovi koje obavljaju operatori iz trećih zemalja u, unutar ili izvan EU

13.3.2019.
12:10
Boeing
VOYO logo

Agencija Europske unije za sigurnost zračnog prometa obustavila je sve letačke operacije zrakoplova Boeing 737-8 MAX i 737-9 MAX na europskom nebu.

"Ova direktiva je izdana u interesu sigurnosti zračnog prometa nakon tragične nesreće zrakoplova Boeing Model 737-8 MAX tvrtke Ethiopian Airlines 10. ožujka 2019. godine", piše u priopćenju. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim toga, objavili su i Direktivu o sigurnosti, a kojom se suspendiraju svi komercijalni letovi Boeing 737-8 MAX i 737-9 MAX koje obavljaju operatori iz trećih zemalja u, unutar ili izvan Europske unije. 

Direktive o plovidbenosti i sigurnosti odnose se i na Republiku Hrvatsku

"Istraga nesreće je u tijeku i još je prerano donositi zaključke o uzroku nesreće, međutim neki vanjski izvještaji ukazuju na sličnost ove nesreće i nesreće istog tipa zrakoplova kompanije Lion Air iz 29. listopada 2018. S obzirom na sličnost između dvije nesreće, EASA je kao mjeru predostrožnosti donijela ove direktive", kazali su iz Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Našem portalu javio se čitatelj koji je letio iz Dubaija 26. veljače 2018. godine aviokompanijom flydubai i to upravo s avionom Boeing 737 MAX.

"Letio sam iz Dubaija 26. veljače 2018. godine aviokompanijom flydubai avionom Boeing 737 MAX, let EK2012, usli smo u avion i nakon 10-ak minuta su nam javili da imaju tehnički hvar, pa smo u avionu čekali oko tri sata, kazali su da moraju zamijeniti jedan mali kompjuter. U Zagreb smo stigli sa zakašnjenjem (oko 17h), te sam propustio let za Split", kazao je. 

Poslali smo upit aviokompaniji Emirates koja ima sklopljeno partnerstvo s zrakoplovnom kompanijom flydubai. Trenutno provjeravaju informacije o spomenutom letu koje ćemo objaviti kada ih dobijemo. 

Isto tako, današnji let koji iz Dubaija leti za Zagreb mora se pridržavati ove direktive pa tako putnici neće letjeti zrakoplovom Boeing 737 MAX. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, Singapur i Australija zabranile su sva slijetanja i uzlijetanja svih zrakoplova Boeing 737 MAX, a Indonezija i Kina prizemljile su sve svoje flote najnovijeg američkog modela zrakoplova nakon druge po redu smrtonosne nesreće u manje od pet mjeseci.

Boeing Co izgubio gotovo pet posto vrijednosti

Image

Pogledajte kako izgleda mjesto na koje se srušio Boeing 737: Od aviona ostale samo krhotine

Image

Pogledajte kako izgleda mjesto na koje se srušio Boeing 737: Od aviona ostale samo krhotine

Isto tako, najveći svjetski proizvođač zrakoplova, Boeing Co, izgubio je gotovo pet posto vrijednosti. Gotovo 40 posto aktivne flote od 371 Boeinga 737 MAX je prizemljeno na svjetskoj razini, prema navodima Flightglobala, a to uključuje i 97 zrakoplova na najvećem tržištu, u Kini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od ostalih zemalja zabrane su još u Brazilu, Južnoj Koreji i Vijetnamu. Kanadski ministar prometa rekao je kako neće još odlučiti dok istraga nesreće u Etiopiji ne završi. Turkish Airlines objavili su kako pomno prate razvoj događaja.

S druge strane pojedini američki i arapski zrakoplovni prijevoznici objavili su kako nastavljaju sa letovima na Boeingu 737 MAX 8, poput Southwest Airlinesa i FlyDubaia. 

Boeing 737 u pogonu je tek od 2017. godine. Do sad je proizvedeno 350 modela tog aviona, naručeno ih je više od 5.000. Svoje narudžbe, mnoge su tvrtke nakon tragične nesreće otkazale.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo