Europska komisija odbila je Hrvatskoj produljiti rok za korištenje novca iz Fonda solidarnosti, a ne namjerava ni razmatrati njegovo produljenje, stoji u pismu koje je iz Bruxellesa navodno stiglo na adrese resornih ministarstava.
To bi značilo da će Hrvatska dio od dobivenih 5,1 milijarde kuna morati vratiti jer ih neće stići potrošiti do 17. lipnja, do kada je propisan rok.
U pismu se navodi i da Vlada do sredine siječnja, znači za dva dana, mora Europskoj komisiji poslati akcijski plan korištenja europskog novca s detaljnim podacima o tome što je već isplaćeno, što se planira isplatiti te mjere za otklanjanje nepredviđenih poteškoća.
Iz Vlade poručuju da nije riječ o odbijenici iz Europske komisije niti će Hrvatska tražiti produljenje roka.
Kada je svojedobno upozoren da bi Hrvatska mogla ostati bez europskog novca za obnovu, premijer Plenković je odgovorio kako je dovoljan samo jedan njegov poziv šefici Europske komisije i rok će biti produljen.
"Ono što piše u pismu, a što se prenijelo kao navodnu odbijenicu, govori se o rokovima u kojima se moraju potrošiti sredstva iz Fonda solidarnosti što jako dobro znamo jer je to propisano regulativom. Dakle, rok za trošiti sredstva iz Fonda solidarnosti je 18 mjeseci. Mi nismo tražili produljenje roka, niti se u ovome trenutku o tome razmišlja", kazala je Nina Obuljen Koržinek, ministrica kulture.
Reakcije stižu i od oporbe. Šef SDP-a Peđa Grbin najoštriji. Neproduljenje roka smatra udarom na građane i najvećim političkim gafom Hrvatske.
Ostajemo li bez novca?
Što piše Bruxelles dvorima i gubimo li europske milijarde Ilija Radić razgovarao je s ministrom Darkom Horvatom, zaduženim za obnovu.
"Da razjasnimo prvo sve nedoumice i da hrvatskoj javnosti budemo kristalno jasni. Hrvatska nije u ovom trenutku podnijela bilo kakav zahtjev niti je formalno stigla bilo kakva odbijenica. Ono što je činjenica je da je u ovom trenutku u 14 raspisanih javnih poziva imamo aplikacija vrijednih gotovo 12 milijardi kuna, a u ovome trenutku ugovorenih konkretnih ugovora na razini od 8 i pol milijardi", objašnjava Horvat.
Na pitanje koliko je novca stiglo u Hrvatsku, odnosno koliko je povučeno iz fondova Horvat je odgovorio da nije realno očekivati, da kada se raspisuju ovakvi javni pozivi, konkretne radove.
"Svi ti ugovori su u završnoj fazi. Ugovorena sredstva su se počela povlačiti. Od 313 milijuna kuna podnesenih zahtjeva, njih 119 je već isplaćeno. To je 2,3 posto ", dodaje ministar.
Ministar tvrdi da je dinamika sve veća i veća, no u godini dana povukli smo samo 2,3 posto, a ostaje nam pet mjeseci da povučemo ostalih 97,7 posto.
"Mi smo u nekoliko proteklih tjedana u razgovorima s Europskom komisijom jasno pojasnili što se to dogodilo 22.3. i na koji su način potresi 28. i 29.12. zaustavili izradu projektne dokumentacije", tvrdi Horvat.
U pismu stoji da oni ponovno naglašavaju da je rok 17. lipnja i da nema razloga da se taj rok produži komisija očito nije razumjela što je Vlada naglašavala. Ministar se s tom konstatacijom nije složio.
"Ne, ne, ne. Jednostavno nije tako. Oni nama naglašavaju ono što u Uredbi Europske komisije piše", kaže.
Je li istina da u tom pismu stoji da nema razloga da se rok produljuje "Ne, to jednostavno nije istina", odgovorio je Horvat.
Je li istina da naglašavaju da postoje sredstva iz drugih fondova koji se trebaju koristiti za sve dugotrajnije projekte? Horvat je ponovno rekao kako to nije istina.
"To nam ne treba objašnjavati Europska komisija jer to mi jako dobro znamo", kaže.
Ministar tvrdi da nitko nije rekao da se neće tražiti odgoda. "Mi smo tijekom današnjeg dana komunicirali. Odnosno demantiramo natpise koji sugeriraju da je takav proces započeo i da je došla odbijenica iz Komisije. Niti je kakva odbijenica došla, niti je taj proces započeo", rekao je Horvat.
Puno administracije, a spora realizacija
"Teško je reći koliko ćemo potrošiti novca do šestog mjeseca. Koliko je vremena trebalo da bismo ustrojili sustav. Mi smo Europskoj komisiji jasno predstavili koji je razmjer štete bio, kakav je karakter štete", kazao je ministar.
Ministrica Obuljen Koržinek kaže da će se za obnovu koristiti sredstva iz NPOO-a. Znači li to da ćemo novac za gospodarstvo trošiti za ono što smo trebali poklonjenim novcem? Horvat je ponovno negirao navode.
Na pitanje hoće li on još uvijek biti ministar do isteka roka Europske komisije, Horvat je odgovorio: "Ja sam u to uvjeren".