Za razliku od dvogodišnjeg Dina koji je u bezbrižnoj šetnji Delnicama, djeda muči svakodnevica jer kći mu, kaže, nikako ne može pronaći posao.
„Dosta je teško radi posla i toga svega i onda ljudi mladi moraju odlaziti van, tako da je njezin suprug isto otišao u Njemačku“, kaže Damir Rački iz Delnica.
Mnogi su otišli. Samo u posljednjih pet godina broj delničkih srednjoškolaca pao je s 236 na njih 160.
„Htjela bih studirati strane jezike, engleski, njemački, možda španjolski u Rijeci ili Zagrebu i nakon toga mislim definitivno otići iz Hrvatske“, kaže maturantica Ekonomske škole u Delnicama Ana Marković.
„Želim ići na fakultet, ali još nisam siguran točno na koji ću, ali svakako bih se htio vratiti ovdje nakon završetka“, priželjkuje maturant Prirodoslovno matematičke gimnazije u Delnicama Matko Ružić.
Ohrabruje 85 milijuna kuna vrijedna austrijska investicija u poslovnoj zoni kod Delnica. U siječnju počinje raditi jedna od najmodernijih europskih tvornica peleta koja će zaposliti 30 ljudi.
„Imamo normalno radno vrijeme, što se tiče plaća sigurni smo da
smo iznad hrvatskoga prosjeka i da dobro plaćamo svoje radnike'',
uvjeren je vlasnik tvornice peleta Richard
Stuckler.
Grad je investitoru oprostio davanja vrijednija od 100.000 kuna,
a iduće dvije godine naplaćivat će im samo 50 posto komunalne
naknade. Tako lako neće ići sa Hrvatskim šumama koje vlasniku
tvornice ne mogu osigurati svu potrebnu sirovinu.
„Radno mjesto svako u Hrvatskoj je važno, a u Gorskom kotaru je zlata vrijedno tako da ono što očekujem je da je logično onim ljudima koji žive i proizvode u ruralnim krajevima kao što je ovdje u Gorskom kotaru, da imaju pogodnosti korištenja sirovine“, ističe primorsko goranski župan Zlatko Komadina.
Investitoru ostaju privatnici i uvoz sirovine.
„Zapravo ključne odluke'', upozorava gradonačelnik Delnica Ivica Knežević, ''koje bi to mogle promijeniti na strani su države.“ O kojoj ovisi hoće li Gorski kotar u budućnosti procvasti ili propasti.