Odlučila je tako Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije (HAKOM) koja je donijela novi Pravilnik o prenosivosti broja u kojem se, radi postizanja bržeg i jednostavnijeg postupka promjene operatora elektroničkih komunikacijskih usluga uz zadržavanje postojećeg telefonskog broja, uvode naknade koje će operatori biti obvezni plaćati korisnicima.
Usklađivanje s Europskom unijom
"Ukoliko se postupak promjene operatora ne provede zajedno s prijenosom (zadržavanjem) telefonskog broja u vrijeme koje je dogovoreno između korisnika i novog operatera, operater koji je odgovoran za kašnjenje postupka će korisniku morati isplaćivati naknadu u iznosu od 10 kuna za svaki započeti sat nepravovremenog prijenosa broja po zahtijevanom broju. Uvjeti i rokovi isplate naknada detaljno su propisani Pravilnikom.
Na ovaj način HAKOM želi potaknuti operatere da ne kasne s poduzimanjem svih potrebnih radnji i procedura koje su neophodne da bi korisnik promijenio operatera i uz to zadržao postojeći telefonski broj. Ova obveza uvedena je radi usklađenja s propisima EU, a počet će se primjenjivati 30 dana nakon što novi Pravilnik stupi na snagu", navodi se u priopćenju agencije.
Obavezne besplatne poruke
Ujedno, korisnici će ubuduće, osim besplatne poruke koja ih u pokretnoj mreži obavještava da je broj kojeg pozivaju prenesen u neku drugu mrežu, istu obavijest sada moći besplatno zatražiti od svog operatera i u nepokretnoj mreži.