Guverner šokirao Vladu: Ulazi u politiku?

10.3.2011.
8:35
VOYO logo

Najnovija odluka Željka Rohatinskog kojom je s bankarima i poslodavcima dogovorio novu kreditnu liniju, mimo znanja Vlade, protumačena je kao politički angažman. Kabinet predsjednice Vlade Jadranke Kosor smišljao je odgovor na guvernerov potez sve do deset sati navečer i, zapravo, pravo je iznenađenje da su mu išta odgovorili.

Uz red pohvale što se odvažio na ubacivanje dodatne novčane injekcije, iz Vlade su spočitnuli guverneru da je godinama stajao po strani te se tek sada odlučio na tzv. selektivni pristup i davanje kredita gospodarstvu. Neslužbeno su na račun guvernera pale puno teže riječi, a njegov ovotjedni istup, jednako kao i onaj u Opatiji prije četiri mjeseca, doživljen je kao nož u leđa i nepriličan oblik komunikacije. U HDZ-u su uvjereni da Rohatinski ozbiljno razmišlja o političkom angažmanu te da priče sa HSLS-om nisu posve bez temelja premda je ovaj to demantirao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ima poznatih ekonomista, koji su željeli ostati anonimni, kojima također nije dokraja jasna pozadina posljednjih guvernerovih istupa, ali mu ne odriču konzistentnost kad je riječ o potezima iz njegova područja. Tako je i u srijedu Savjet HNB-a donio odluku kojom se daju osnove za pad kamata. Ipak, ni Vladinim ministrima nije jasno što guverner želi postići.

''To što je guverner sada učinio čisti je politički istup'', kazao je jedan član Vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Javna je tajna da čelni ljudi izvršne i monetarne vlasti ne komuniciraju kako treba, guverner je i ovaj tjedan rekao da se mjesecima nije čuo i vidio s predsjednicom Vlade, dok su u službenim izjavama s Markova trga puno blaži prema Rohatinskom iz jednostavnog razloga što ovise o njegovim rezervama. Nova ministrica financija Martina Dalić požurila je u Saboru reći novinarima kako je s guvernerom nekoliko puta razgovarala telefonom.

Prije nego što je donesen proračun za 2011. Rohatinski je posljednji put pozvao na promjene te je kazao da s pasivnom ekonomskom politikom, koja se vodi posljednjih godina, Hrvatska ima najviše godinu dana prije sloma tečaja, koji je doživljen kao posljednji čvrsti oslonac.

Njegovo usmjeravanje kredita prema industriji i gospodarstvu pokušaj je da se to izbjegne, ali je pitanje je li sada prekasno? Sindikalac Vilim Ribić optužio je guvernera da je predugo čekao, čime je i njega označio kao krivca za izgubljena radna mjesta. Kako se kriza produbljuje, sve je više ekonomista i političara koji vjeruju da je i HNB svojim krutim odnosom prema tečaju dolijevao ulje na vatru.

Dug je, međutim, toliko eskalirao da bi promjena tečaja predstavljala dodatni čavao u lijes dužnika. Inače, guverner je na ovom mjestu do ljeta 2012. te tvrdi da se više nema namjeru kandidirati za treći mandat, već će otići u privatni sektor, piše Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članci:

arti-201103090196006 arti-201103090001006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo