O Praljkovom samoubojstvu pissalu i svi svjetski mediji, a ugledni Guardian analizira i kako je moguće da je optuženik mogao unijeti otrov u sudnicu. Ističe i kako ovo nije prvo samoubojstvo te kako su se do sada dvojica Srbina objesila u ćelijama, a nagađaju i kako smrt Slobodana Miloševića nije bila baš prirodna.
Već dva (ili tri) samoubojstva
Slavko Dokmanović, optužen za zločine kršenja pravila ili običaja ratovanja i teške povrede Ženevske konvencije zbog uloge u pokolju na Ovčari, umro je u pritvoru Haškog suda 29. lipnja 1995., kratko prije najavljenog izricanja presude.
Milan Babić, koji je početkom 90-ih bio politički vođa hrvatskih Srba, objesio se u haškoj pritvorskoj ćeliji 6. ožujka 2006. Babić je bio osuđen na kaznu od 13 godina zatvora za zločine počinjene u Hrvatskoj od 1992. do 1995., a pred Haški sud bio je ponovno doveden da svjedoči u slučaju drugog vođe hrvatskih Srba, Milana Martića.
Šest dana nakon što se Babić objesio, umro je i jedini predsjednik ikad optužen u Haagu te najodgovorniji za sve ratove na prostoru bivše Jugoslavije.
"Slobodan Milošević, najviši dužnosnik pritvoren u Haagu, po svemu sudeći je uspio prokrijumčariti antibiotike u ćeliju kako bi izazvao zatajanje srce koje ga je ubilo" piše Guardian.
Plenkoviću je to duboka moralna nepravda
Na samom kraju teksta podsjećaju na Praljkovu biografiju, optužbe i osudu, i pritom su se obrušili i na hrvatske vlasti.
"Slobodan Praljak, redatelj koji je postao ključni vođa bosanskohercegovačkih Hrvata u ranim devedesetima, osuđen je za zločine koji uključuju bombardiranje Mostara i zlostavljanje zarobljenika", piše britanski The Guardian.
"Međutim, hrvatski premijer Andrej Plenković proglasio je ovu presudu 'dubokom moralnom nepravdom' što je vjerojatno prvi puta da je neki čelnik vlade države iz Europske unije podržao osuđenog ratnog zločinca"