'Ovakve insinuacije pokušaj su političke diskreditacije, a ponajviše teška uvreda znanstvenoj zajednici – posebice Fakultetu političkih znanosti, na kojem je tema moje disertacije prošla potreban verifikacijski postupak, a predstoji i dodatna verifikacija na razini Sveučilišta. Obrana radnje, kao i sama radnja, bit će dostupna široj javnosti za daljnje analize, a spremna sam već i u ovoj fazi javno objaviti nacrt doktorske radnje koji sam obranila pred komisijom', poručila je Kolinda Grabar Kitarović.
Izjava je to koju je predsjednica Republike dala za tportal nakon što je Jutarnji list objavio tekst u kojem su naveli da je mentor na doktoratu Kolinde Grabar Kitarović, profesor ljubljanskog Fakulteta za društvene znanosti Anton Grizold, prije četiri godine bio mentor na izradi magistarskog rada gotovo istovjetnog naziva kao i doktorski rad Kolinde Grabar Kitarović.
U tekstu navode da je magistrica Bernardka Prašnikar na ljubljanskom Fakultetu za društvene znanosti 2014. obranila magistarski rad pod nazivom 'Koncept odgovornosti za zaštitu i njegova upotreba na primjeru Libije', a naslov doktorske disertacije Kolinde Grabar Kitarović je 'Odgovornost za zaštitu (R2P): koncepti, izazovi, ograničenja i naučene lekcije (Libija)'.
Treba napomenuti da je R2P skraćenica engleskog izraza Responsibility to protect. Riječ je o konceptu koji je zamišljen kao savršeniji oblik onoga što smo prije poznavali pod nazivom 'međunarodna humanitarna intervencija'. Dakle koncept R2P, tj. odgovornosti za zaštitu, daje pravo međunarodnoj zajednici intervenirati i vojnom silom radi prevencije masovnih zločina nad civilnim stanovništvom u nekoj državi.
Podsjetimo, na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu prihvaćen je izvještaj povjerenstva za ocjenu teme doktorskog rada predsjednice Kolinde Grabar Kitarović, koja tamo pohađa doktorski studij.
Odobrena tema je 'Odgovornost za zaštitu (R2P): Koncept, izazovi, ograničenja i naučene lekcije (na slučaju Libije)', potvrđeno je tportalu.
Izvještaj je sastavilo povjerenstvo u sastavu: Siniša Tatalović, Lidija Kos Stanišić i Anton Grizold. Velika većina članova Fakultetskog vijeća podržala je izvještaj tročlanog povjerenstva, a podršku su mu uskratila dvojica profesora Dejan Jović i docent Marko Grdešić. Ni Jović ni Grdešić, međutim, nisu bili raspoloženi za Jutarnji list komentirati razloge svojeg protivljenja i suzdržanosti.
"Jović nam je rekao da je to unutar sveučilišna stvar koju ne želi javno komentirati, a Grdešić nam nije želio reći ni toliko", navodi dnevnik.
U telefonskoj izjavi za Jutarnji list Grizold je kazao da su teme iz doktorskog i magistarskog rada slične, ali su istraživačke metode i pristup sasvim drukčiji.
Jutarnji navodi i da se nitko od troje članova Povjerenstva nije u svojoj akademskoj karijeri bavio političkim procesima i poviješću arapskih država sjevera Afrike, Arapskim proljećem pa ni Libijom.
"Na pitanje vidi li u tome problem, Anton Grizold je odgovorio: Još od početka devedesetih s prof. Radovanom Vukadinovićem s Fakulteta političkih znanosti pomagao sam razvijati studije međunarodnih odnosa, specijalizirao sam međunarodne odnose i pitanja međunarodne sigurnosti. Time se bavim 40 godina. Siniša Tatalović je također od devedesetih s profesorom Vukadinovićem radio na tim temama".
Izvor blizak predsjednici navodi da je Grabar-Kitarović pročitala rad kolegice Prašnikar i druge radove koje su ona i prof. Grizold napisali na tu temu te ističe da predsjedničina doktorska radnja na koncept R2P gleda iz sasvim drugog kuta.
Podsjeća i da je predsjednica studirala i bavila se znanstvenim radom na renomiranim svjetskim sveučilištima, kao što su Harvard, George Washington i Johns Hopkins.
U vrijeme današnje tehnologije, plagiranje se vrlo lako otkrije, ističe isti izvor dodajući da je to i pitanje osobne časti koju, naglašava izvor, Predsjednica nikada ne bi okaljala plagirajući tuđi rad "jer je više nego kompetentna i sposobna napisati svoj”.