"Bivši predsjednik vjeruje da će ta odluka dokazati da Haški sud postupa u skladu s pravnim normama, a ne sudi politički, kao što se – nažalost – u Hrvatskoj do sada ne jednom tvrdilo", stoji u priopćenju iz ureda bivšeg predsjednika.
Mesić u njemu podsjeća da je "puna suradnja s Haškim sudom bila i ostaje Ustavnim zakonom propisana obveza svakoga građanina Republike Hrvatske".
Podsjeća i da je u vrijeme dok je obnašao dužnost predsjednika, želio pružiti priliku umirovljenom generalu Gotovini da u Zagrebu odgovara na pitanja Haških istražitelja, a što mu je u vrijeme HDZ-ove vlasti bilo onemogućeno.
"Nažalost, general Gotovina to nije prihvatio, a ni Haško tužiteljstvo kojemu se predsjednik Mesić obratio u vrijeme potrage za odbjeglim generalom posebnom porukom, nije pokazalo razumijevanje za takvu soluciju. Nakon uhićenja umirovljenog generala Gotovine, Ured predsjednika Mesića pružio je maksimalnu pomoć u prikupljanju dokumenata koji su mogli poslužiti obrani, ne upuštajući se ni u jednome trenutku u kvalifikaciju optužnice, niti na bilo koji način sugerirajući kako bi sudski postupak trebao završiti", stoji u priopćenju.
Bivši predsjednik Republike Hrvatske smatra da politiziranje odluke što ju je donijelo žalbeno vijeće Haškog suda ne bi koristilo ni Hrvatskoj ni slici Hrvatske u Europi i u svijetu. "Presude pojedincima, ma tko oni bili i ma kakve one bile, nikada nisu bile presude svim hrvatskim braniteljima, hrvatskome narodu i hrvatskoj državi, kao što se zlonamjerno i politikantski ne jednom tvrdilo. Današnje odluke ne bi smjele biti prepreka toliko potrebnom suočavanju s istinom o prošlosti i učenju lekcija iz prošlosti. Krajnje je vrijeme da se Hrvatska okrene budućnosti", zaključuje se.