Od pozitivke do glavne negativke, tako bi se mogla svesti priča o glavnoj protagonistici ovog tjedna, o Gordani Buljan Flander. Žena koja je godinama bila sinonim za dobrobit i zaštitu djece, u sekundi je izašla iz svega i podnijela ostavku na dužnost ravnateljice Poliklinike koju je i osnovala.
Dok su je najbliži suradnici branili, reakcije na njezin rad počele su pljuštati sa svih strana. Javnost je i malo bolje upoznala takozvani institut otuđenja djeteta, nešto što nijedna europska zemlja na zagovara osim Hrvatske.
RTL Dosje i Ivana Ivanda Rožić.
Bila je najpoznatija dječja psihologinja, dobivala brojne nagrade, osnovala Hrabri telefon, a od osnutka Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba 2002., bila joj je i na čelu. Sve do prošlog tjedna, kad je postala neprijatelj broj jedan.
Sve je kulminiralo kad je u redakciju H-alter stigla sudska ovrha, jer je Gordana Buljan Flander tražila zabranu daljnjih objava tekstova o Poliklinici.
"Poliklinika je tijelo javne vlasti. Kao takva ona mora biti u potpunosti podložna propitivanju građana i građanskih udruga i medija. Ako netko to ne prepozna, to je društveni problem", komentirao je tu situaciju Toni Gabrić, urednik portala H-alter.
Novinarka H-altera Jelena Jindra kazala je:
"To upravo govori o tome da je Gordana Buljan Flander u stanju čak uzurpirati i društva, odnosno cehovska udruženja tražeći da ju zaštite."
Sudska odluka o zabrani pisanja šokirala je i vladajuće; premijera Andreja Plenkovića, ministra pravosuđa Ivana Malenicu, ministricu kulture Ninu Obuljen Koržinek...
Odluka suca, na kraju se ispostavilo, bila je samo kap koja je prelila čašu, jer je isti portal danima prenosio seriju kritičkih tekstova o Poliklinici. Najviše odjeka imala je opsežna ispovijest Severine o osmogodišnjoj borbi za sina. U njoj je prozvano 22 ljudi, među njima i Buljan Flander.
U isječku iz H-altera spominje se i Gzim Redžepi...
Ispovijesti majki samo se dalje nizale, javnost je sve više upoznala i institut "otuđenje od roditelja", gdje se majkama uglavnom ne vjeruje i dijete se dodjeljuje očevima, navodnim zlostavljačima. Dugogodišnja praksa je to, govorili su mnogi, koju ima samo Hrvatska, pa su aktivistice organizirale i prosvjed.
Neki od najbližih suradnika iz struke još uvijek brane Buljan Flander, ali nje na čelu Poliklinike više nema. Žena čiji rad do prije dvije godine nitko nije javno osporavao, sada je naišla na cijeli niz problema, od optužbi i prosvjeda do nadzora i inspekcije.
Tko je u pravu, trebale bi prvo reći inspekcije, a slučajem se bavi i DORH.
Cijeli prilog: