Nakon Istre, nevrijeme je zahvatilo i Primorje. Obilna kiša u nedjelju poslijepodne potopila je Crikvenicu. Kako se vidi na snimci koju je objavio Istramet, niz cestu se ubrzo počela slijevati bujica vode.
Jakih grmljavinskih pljuskova ima i na sjeveroistoku Istre te na Cresu. Jak sustav razvija se i na sjeveru Bujštine.
Sustavi su spori i kreću se prema istoku, dakle zapadnoj i južnoj Istri trenutno ne prijete.
Žuto i narančasto upozorenje za većinu zemlje
Danas će biti promjenljivo oblačno sa sunčanim razdobljima, ali i nestabilno. Povremeno kiša ili pljuskovi s grmljavinom, ponegdje moguće i izraženiji. Najviše suhog i sunčanog vremena bit će u Dalmaciji. Na Jadranu će slabo do umjereno jugo i jugozapadnjak postupno okretati na sjeverozapadnjak. Najviša temperatura zraka većinom između 26 i 30, a u Dalmaciji i do 33 °C, javlja Meteo.hr.
Meteoalarm je izdao žuto upozorenje za potencijalno opasno vrijeme u Osječkoj i Kninskoj regiji.Narančasto upozorenje za opasno vrijeme na snazi je za Zagreb, Karlovac, Gospić, Rijeku i Istru.
I na početku tjedna kiša i grmljavina
U ponedjeljak opet promjenljivo, prijepodne i pretežno oblačno s kišom, pljuskovima i grmljavinom. Lokalno moguća obilnija oborina, osobito na istoku, u gorju i unutrašnjosti Dalmacije. Poslijepodne postupan prestanak oborine i razvedravanje sa zapada. Vjetar umjeren, na udare jak sjeverni i sjeveroistočni. Na Jadranu umjeren sjeverozapadnjak, na sjevernom dijelu i jaka bura, podno Velebita s olujnim udarima. Najniža jutarnja temperatura zraka između 14 i 18, a na Jadranu od 19 do 24. Najviša dnevna uglavnom između 21 i 25, a na Jadranu od 26 do 29 °C.
U ponedjeljak je žuto upozorenje izdano za cijelu zemlju.
Munje parale oblake u Istri
Podsjetimo, jako nevrijeme praćeno kišom, vjetrom i grmljavinom zahvatilo je Istru u noći sa subote na nedjelju, a na moru zapadno od poluotoka došlo je do razvoja jakih oluja, u samo dva sata zabilježeno je više od deset tisuća udara munja.
>> U Istri 10.000 udara munja, jedna udarila u groblje i zapalila stablo
Kako navode iz meteo portala Istramet, razvile su se dvije vrlo snažne oluje, jedna kod Rovinja, a druga kod Umaga kojom prilikom je zabilježena iznimno velika grmljavinska aktivnost, a u samo dva sata zabilježeno je više od deset tisuća udara munja. U Petroviji je munja udarila na mjesno groblje gdje je zapalila stablo i izazvala požar.
Nešto prije tri sata ujutro nevrijeme je zahvatilo i Pulu, a u dijelovima grada nakratko je padala tuča veličine šljive.
Skandinavija se bori s ekstremnim vrućinama i požarima
I dok izraženije vrućine ovog ljeta i dalje zaobilaze naš dio Europe, na sjeveru kontinenta stanje je sasvim drugačije. Još od svibnja se nad sjevernim dijelom našeg kontinenta, od Irske preko Velike Britanije do Skandinavije, zadržava stabilna i topla anticiklona. Europa je ove godine zabilježila najtopliji svibanj i drugi najtopliji lipanj od 1910. godine, od kada se sustavno bilježe temperature na razini cijelog kontinenta.
>> Šumski požari u Švedskoj više se ne šire: 'Stanje je i dalje ozbiljno i teško'
Visoke temperature uz vrlo malo ili nimalo oborina dovele su u mnogim krajevima sjeverne Europe do najgore suše u modernoj povijesti. Prema podacima britanskog Met Office-a prva polovica klimatološkog ljeta (1. lipnja do 16. srpnja 2018) je rekordno sušna u Velikoj Britaniji.
Toplinski val se nad Skandinavijom intenzivirao sredinom srpnja i u mnogim su mjestima izmjerene rekordno visoke temperature u povijesti meteoroloških mjerenja,javlja Crometeo.
Najsjevernija švedska meteorološka postaja, Naimakka (68.683° sjeverne geografske širine) je u srijedu 18. srpnja 2018. zabilježila novi apsolutni temperaturni rekord s izmjerenih 29.5°C. Stari rekord je iznosio 29.4°C, a trajao je još od 17. srpnja 1945. godine.
U Finskoj pokrajini Laponiji je u srijedu 18. srpnja 2018. također izmjerena rekordno visoka temperatura u znanoj povijesti. U mjestu Kevo je izmjereno 33.4°C.
Na meteorološkoj postaji Tarfala u utorak 17. srpnja 2018. je izmjerena temperatura od 23.1°C, što je novi apsolutni temperaturni rekord. Stari je rekord iznosio 21.4°C. Ta se postaja nalazi na nadmorskoj visini od 1100 metara i smatra se najhladnijom lokacijom u Laponiji (među lokacijama s dugogodišnjim nizom temperaturnih mjerenja).
>> Švedska se bori s desecima požara: EU obećala dodatnu pomoć
Na norveškom svjetioniku Makkaue smještenom unutar Arktičkog kruha, na 70.7° sjeverne geografske širine, u noći od 18. na 19. srpnja 2018. temperatura se nije spuštala ispod 25.2°C. Riječ je o najvišoj minimalnoj temperaturi ikad izmjerenoj na području Arktika te trećoj najvišoj minimalnoj temperaturi za područje Skandinavije. Više minimalne temperature u Skandinaviji su izmjerene samo 9. srpnja 1933. (25.5°C, Halden-Langbryggen, Norveška) i 5. srpnja 1937. godine (Alstadhaug, Norveška).
Ekstremne vrućine i dugotrajna suša su dovele do mnogobrojnih požara u Švedskoj koji se opisuju kao najgori u modernoj povijesti te zemlje. Širom Švedske sredinom srpnja gori najmanje četrdesetak velikih požara.