"Šumi, šumi, javore! Neka grane govore, pa da čuje zemlja sva, kako ljubav bolit' zna...", stihovi su to legendarne pjesme Miroslava Škore u čijem spotu slavonska ljepotica gladi kosu pred ogledalom - ni manje ni više nego u to vrijeme buduća ministrica Gabrijela Žalac.
Spot se i danas može vidjeti na YouTubeu, raspadnute i loše slike jer je snimljen na VHS-u. No nije tu završila njena karijera pojavljivanja u Škorinim spotovima, bila je ona i u hit-pjesmi "Ne dirajte mi ravnicu".
Kasnije je postala osobni izbor premijera Andreja Plenkovića (HDZ) na mjestu ministrice, a danas se od njena strelovita politička uspona pretvorila u uhićenicu.
Ovo je životni put Gabrijele Žalac, koju sumnjiče u aferi "Softver" u kojoj je posao od 13 milijuna kuna dobila tvrtka s jednim zaposlenim čovjekom.
Rodila se 1979. godine u Vinkovcima kao Gabrijela Ivanković, a u dala se već u četvrtom razredu gimnazije. Prije mature rodila je prvo dijete, a do kraja studija postala je majka sveukupno četvero djece. Njena majka bila je ekonomistica, otac radnik na željeznici. Roditelji su joj se učlanili u HDZ za vrijeme Franje Tuđmana, a majka Vinka Ivanković postala stečajna upraviteljica, potom predsjednica HGK za Slavoniju. Gabrijela je diplomirala ekonomiju 2002. godine, a 2005. postala je stručna savjetnica HDZ-ovog župana Bože Galića, da bi dvije godine kasnije postala članica HDZ-a.
(Screenshot iz spota 'Šumi, šumi javore')
Žalac je polako napredovala kao karijerna političarka te ju je na kraju Plenković uzeo u Vladu kao ministricu EU fondova i regionalnog razvoja. Bila je njegov osobni izbor i privatno ju je oslovljavao s "Gabi". Pisalo se čak da joj je namijenio dobru europsku karijeru, a onda je sve krenulo nizbrdo, zaredale su se afere - prvo je skrivila nesreću u kojoj je teže ozlijeđena djevojčica.
I to je već bio veliki teret, ali onda se otkrilo da ministrica tada nije imala važeću vozačku dozvolu već tri godine. Novinari su tada otkrili Mercedes u dvorištu obiteljske kuće koji nije prijavila u imovinskoj kartici.
Luksuzno vozilo Mercedes E klase zagrebačkih registarskih oznaka bilo je vlasništvu tvrtke za najam luksuznih vozila Star rent-a-car šibenskog poduzetnika Josipa Stojanovića Jollyja.
Žalac je prvo govorila da je to auto njenih roditelja, da ne razumije zašto se digla tolika prašina te da će automobil koji bude u njenom vlasništvu prijaviti u imovinsku karticu. Malo veći uteg bio je taj što je Jollyjeva tvrtka prije toga dobila milijunski iznos preko natječaja za autobuse upravo od njenog ministarstva.
Potom se otkrilo i da je Žalac sklopila milijunski softverski posao s tvrtkom sa samo jednim zaposlenim i koja je ranije bila u blokadi.
Uskok je u travnju ove godine treći put proširio istragu protiv Žalac, te bivše državne tajnice i nekadašnje kninske gradonačelnice Josipe Rimac i još šestero osumnjičenika zbog primanja i davanja mita, trgovanja utjecajem i zloporabe položaja i ovlasti.
Donoseći detalje Uskokove istrage mediji su u svibnju ove godine objavili da su Rimac i Žalac "pritiskale" ministre i bankare za državni kredit poduzetniku Milenku Bašiću.
Bivša ministrica i aktualna članica predsjedništva HDZ-a po pisanju medija od kraja kolovoza prošle godine trebala je dobiti mjesto u nekoj državnoj agenciji, ali je njezina politička karijera završena nakon Uskokove istrage.
Mediji su pisali i da je u veljači ove godine otvorila je svoju tvrtku za EU konzalting, a od Vinkovaca dobila potporu za pokretanje posla i ured u Poduzetničkom inkubatoru.
U novoj aferi Softver policija ju je u srijedu uhitila po nalogu Ureda europskog javnog tužitelja u RH, zajedno s ravnateljem Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU Tomislavom Petricem te još dvije osobe.
Sumnjiče ih, kako je priopćeno, da su počinile kaznena djela u Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova EU te u Središnjoj agenciji za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU (SAFU), vezano uz postupke javne nabave informatičkog sustava.
Riječ je o sumnjivom poslu izrade softvera koji je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske Unije u vrijeme dok mu je na čelu bila Gabrijela Žalac dodijelilo tvrtki Ampelos.