Europsko prvenstvo definitivno je potvrdilo svoj format kao natjecanje sa 16 reprezentacija. Na turniru kojemu su prvi put u povijesti domaćinom bile dvije zemlje, Francuzi su se nadali postati prvom momčadi koja će nakon svjetskog naslova osvojiti i kontinentalnu krunu.
U jednoj skupini izvučeni su svi pobjednici kvalifikacijskih skupina – Francuzi, Nizozemci, Danci i Česi. Impresivan kvalifikacijski hod imali su i Šveđani i Norvežani, nešto teže do finalnog turnira probili su se Talijani, Rumunji, Jugoslaveni i Nijemci.
Najjači okršaj play-offa za EURO 2000. bio je dvoboj Engleske i Škotske (Gordi albion slavio u prvom dvoboju s 2:0, Škoti uzvratili na Wembleyju s nedovoljnih 1:0). U skupini Englezi su igrali s Njemačkom, Rumunjskom i Portugalom. Prvi put na EURO otišla je Slovenija, Turci su 'tijesno' nadvisili Irce.
Uz Engleze i Nijemce u četvrtfinale su iznenađujuće prošli Rumunji i Portugalci (odlučujuće pobjede portugalskih 3:2 protiv Engleza, rumunjskih 3:2 protiv Engleza, te portugalskih 3:0 protiv Njemačke). U izravnom dvoboju s Belgijancima, Turci su osigurali prolaz dalje (2:0), uz Italiju. Ispali su Belgija i Švedska.
U skupini C Španjolci su četvrtfinale osigurali pobjedom protiv Jugoslavije (4:3, pobjednički gol djelo Alfonsa u 93.minuti), koja je također prošla dalje. Otpali su Slovenci i Norvežani. Maksimalan učinak u skupini D imali su Nizozemci, koji su u posljednjem dvoboju slavili protiv Francuza s 3:2. ‘Tulipani’ nisu imali problema s Česima (1:0), te Dancima (3:0).
U četvrtfinalu, u kojemu se od reprezentativnog nogometa oprostio Gheorghe Hagi, ‘azzuri’ su slavili protiv Rumunja (2:0, strijelci Totti i Inzaghi), treći put uzastopno izborili polufinale.
Nizozemci su u Rotterdamu ‘razmontirali’ Jugoslaviju sa 6:1 (‘hat-trick’ Kluiverta, dva gola Overmarsa), Furiju je promašeni Raulov jedanaesterac u dvoboju s Francuzima u posljednjoj minuti stajao borbe za poluzavršnicu (1:2), Portugal je bio bolji od Turaka s 2:0.
Junak talijansko-nizozemskog polufinala bio je Francesco Toldo, koji je obranio četiri od pet jedanaesteraca (nakon 90 minuta 0:0). Italija je, uz to, dugo vremena odolijevala ‘narančastim’ napadima s igračem manje (od 34. minute bez isključenog Zambrotte).
Tulipani su četvrti put u osam godina izbačeni poslije ruleta jedanaesteraca, završilo je 3:1 za Azzurre. U drugom polufinalu Francuzi su na stadionu Kralja Baudoina slavili ‘zlatnim golom’ Zidanea u 114.minuti, iz penala u 117.minuti, nakon što je Xavier igrao rukom.
U roterdamskom finalu Talijani su poveli golom Delvecchija (55.minuta), no ‘Galski pijetlovi’ su se vratili izjednačujućim pogotkom Wiltorda u četvrtoj minuti sudačke nadoknade vremena.
O naslovu je odlučio 'zlatni gol' David Trezegueta u 103. minuti. Didier Deschamps, koji se na turniru oprostio od kapetanske vrpce, nakon 101. nastupa za reprezentaciju, podignuo je trofej pobjednika… Lemmere je ostvario svoj cilj, svjetski prvak osvojio je i europski nasov.
MOMČAD PRVENSTVA:
- Francesco Toldo (Ita)
- Laurent Blanc (Fra)
- Fabio Cannavaro (Ita)
- Paolo Maldini (Ita)
- Lilian Thuram (Fra)
- Patrick Vieira (Fra)
- Zinedine Zidane (Fra)
- Luis Figo (Por)
- Patrick Kluivert (Niz)
- Edgar Davids (Niz)
- Francesco Totti (Ita)
NAJBOLJI STRIJELCI:
Patrick Kluivert (Niz), Savo Milošević (Jug) - 5