Nakon potresa 22. ožujka u Zagrebu, u centru grada bili su uništeni mnogi automobili na koje su pale fasade, crijepovi i cigle.
Tjednima su mnoga javna i privatna dvorišna parkirališna mjesta bila neupotrebljiva, te je grad u toj izvanrednoj situaciji tolerirao parkiranje stanara na zelenim i drugim javnim površinama po centru, trgovima, nogostupima i parkovima.
Grad je tako postao ogromna divlja parkirna zona, a na mnogim omiljenim zagrebačkim šetalištima, poput Zrinjevca više je automobila nego šetača.
Tome bi 18. svibnja napokon trebao doći kraj, jer je grad najavio da takvo ponašanje više neće tolerirati. Posebno s obzirom na to da je stanarima omogućeno besplatno parkiranje u javnim garažama, a da situaciju koriste mnogi koji imaju nešto za obaviti u centru, pa besplatno parkiraju.
Gradska oporba tvrdi da se trebalo puno ranije reagirati na nepropisno parkiranje na javnim mjestima.
"Bilo mi je jasno prvih tjedan dva dok se uklanjala šuta. Možda nije bilo dovoljno mjesta za parking onih građana koji žive u centru no njima je bila otvorena mogućnost besplatnog parkiranja u podzemnim garažama stoga je ovakav kaos s ovakvim parkiranjem još jedan u nizu kaosa", rekao je Renato Petek, zastupnik u skupštini.