Najranije 2023. godine / Evo što nam donosi uvođenje eura i što o svemu misle građani: 'Ma bježi, pusti, što me briga za to'

No, kuna u povijest neće tako skoro jer je prvi korak definiranje tečaja

1.5.2019.
8:00
VOYO logo

Euro kao valuta plaćanja u Hrvatsku bi se mogao uvesti najranije 2023. godine. Dok dio građana strahuje od masovnih poskupljenja, iz Vlade, ali i Hrvatske narodne banke tvrde da to nije točno. Dapače, ističu niz prednosti nove valute. 

Hoće li se hrvatska kuna uskoro pretvoriti u euro? Hrvati imaju podijeljena mišljenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Navikli smo se na kunu, ne bi to mijenjali, to je nekako naše. Ljudi se ne znaju snalazit s kunama, a kamo li sa eurima". "Ja mislim da bi trebalo privredu prije postavit na noge". "Mislim da da. Bit će jednostavnije". "Ma bježi, pusti, što me briga, za to.", samo su neki od komentara na uvođenje eura.

52 posto građana izjasnilo se pozitivno

U anketi Hrvatske narodne banke 52 posto građana izjasnilo se pozitivno o uvođenju eura. 40 posto ih se protivi. Skepticima je glavni razlog mogući porast cijena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Strah je uvijek prisutan u onom trenutku kada postoji nedostatak znanja. Odgovor na pitanje kad bi hrvatska trebala uvesti euro je jučer. Ne danas ili za dvije godine", kazao je ministar energetike, Tomislav Ćorić.

Ćorićev kolega Marić kaže da iskustva drugih članica koje su uvele pokazuju da su poskupljenja zanemariva, ali da Vlada priprema mehanizme kojima će zaustaviti udar na džepove građana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Najmanje šest mjeseci uvest će se sustav dualnih cijena, dakle, trgovci će morati iskazivati cijene i u kunama i u eurima, postoji sustav poreza na dodanu vrijednost, odnosno neizravnih poreza koji je u našoj ingerenciji i gdje možemo nešto učiniti i na tom polju", rekao pak je ministar financija, Zdravko Marić.

Uvođenje eura donosi niz prednosti

S druge strane, uvođenje eura donosi niz prednosti. Ona najvažnija je eliminacija tečajnog rizika čime bi pale kamatne stope, eliminirali bi se rizici kredita s deviznom klauzulom, a privukle bi se i investicije. A poskupljenje cijena, kaže Boris Vujčić, nema veze s valutom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Znate koliko danas košta piva u Hrvatskoj u odnosu na 99, kad je uveden euro? Duplo više. A jesmo li uveli euro? Nismo. (Mogli ste me pitati i za kavu) Pa zato što obično idem na pivu nakon posla, pa onda znam", rekao je guverner HNB-a, Boris Vujčić.

Euro je dobra vijest, ali tek kad se postignu uvjeti za to, tvrde stručnjaci. Prije svega toliko spominjane reforme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U nekim slučajevima euro nam neće pomoći

"Budite sigurni da će naši partneri na tom putu uvođenja eura uzet će flomaster i u tom programu nacionalnih reformi itekako će podvući pojedine točke", kazao je ekonomski stručnjak, Mladen Vedriš.

A to su prije svega reforma zdravstva, mirovinska reforma, reforma pravosuđa i javne uprave. Bez toga, kažu gospodarstvenici, euro nam neće pomoći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nije dovoljno za standard, nije dovoljno za podizanje plaća i nije dovoljno za zadržavanje mladosti i iseljavanja u Europsku uniju", rekla je predsjednica HUP-a, Gordana Deranja.

Prvi korak - definiranje tečaja

No, kuna u povijest neće tako skoro. Prvi korak je definiranje tečaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U idućih godinu dana ćemo i mi razgovarati o tome tečaju ili tako nešto i ono što se može očekivati budući da Hrvatska ima stabilan tečaj de facto 25 godina da tu neće biti razgovora koji će bitno odstupat od onoga gdje je tečaj bio", kazao je Vujčić.

Prema procjenama guvernera HNB-a prvi mogući datum kada bi euro mogao postati sredstvo plaćanja u Hrvatskoj je 1. siječnja 2023. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
KSW 94
Uživo 11. svibnja
VOYO logo