Nakon mnogobrojnih vijesti o tome kako je pas Dogo Argentino ugrizao jednomjesečnu djevojčicu, odlučili smo istražiti kako hrvatski Zakon definira opasne pse i kako se vlasnici prema njima moraju ponašati i koje sve obaveze moraju izvršavati.
Prvo na što smo naišli bila je Odluka o držanju životinja za društvo i životinja opasnih za život ljudi i postupanju s njima. Odluka je donesena 2000. godine, a njome se "propisuju uvjeti držanja i kretanja pasa, postupanje s neupisanim psima, psima i mačkama lutalicama, držanje divljih životinja i zvijeri te drugih opasnih i zloćudnih životinja".
Evo što tamo piše o kretanju pasa:
"Na ulici, javnoj površini, u parkovima te u prostorijama koje služe zgradi kao cjelini pas se mora voditi na uzici tako da ne ugrožava sigurnost i zdravlje ljudi, drugih životinja i njihovo kretanje. Psi koji su zbog svojih urođenih svojstava i agresivnog instinkta ili izvježbanosti opasni za sigurnost ljudi, a posebno:
- Dobermani
- Američki strafordski terijeri,
- Bulterijeri,
- Pitbul terijeri,
- Rotwaileri,
- Doge,
- Njemački i belgijski ovčari,
- Japanski borilački psi,
- Veliki japanski špicevi,
- Mastifi,
- Šarplaninci i njihovi križanci, moraju se, na površinama iz stavka 1. ovog članka, voditi na uzici, obvezno s brnjicom.
Iznimno od stavka 2. ovog članka bordoške doge i napuljski mastifi vode se, na površinama iz stavka 1. ovog članka, na uzici, ali bez brnjice", piše u Odluci iz 2000. godine.
Tamo se nalaze i brojne druge odluke, kao one o uvjetima i načinu držanja pasa, kaznenim odredbama, itd.
Pravilnik o opasnim psima
Nadalje, Ministarstvo poljoporivrede, ribarstva i ruralnog razvoja donijelo je Pravilnik o opasnim psima u listopadu 2008. godine. Njime se utvrđuju opasni psi i način postupanja s njima.
Tako je utvrđen pojam "opasan pas" kao bilo koja jedinka te vrste, podrijetlom od bilo koje pasmine koja je ničim izazvana napala čovjeka i nanijela mu tjelesne ozljede ili ga usmrtila, ničim izazvana napala drugog psa i nanijela mu teške tjelesne ozljede, uzgajana i/ili dresirana za borbe pasa ili zatečena u organiziranoj borbi s drugim psom. Osim toga u tu kategoriju je uvršten pas pasmine terijera tipa bull koji ne potječe iz uzgoja iz članka 8. stavka 1. ovoga Pravilnika (pit bull terijer) i njegovi križanci, piše u Pravilniku.
Isto tako, činjenicu da je pas opasan utvrđuje veterinarski inspektor po nadležnoj prijavi. Osim navedenih informacija, u Pravilniku se piše i o obvezama vlasnika, a ako vas zanima što točno piše, Pravilnik se nalazi na ovom linku.
Držanje kućnih ljubimaca, način postupanja s napuštenim i izgubljenim životinjama
Godine 2015. donesena je Odluka o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca i načinu postupanja s napuštenim i izgubljenim životinjama grada Zagreba. Tu su donešene odredbe o načinu kretanja s kućnim ljubimcima, kao i o ograničenju kretanja sa životinjama.
"Psa se smije izvoditi na javne površine gdje je to ovom odlukom dopušteno ako je označen mikročipom, na povodcu i pod nadzorom posjednika. Opasnog psa se smije izvoditi na javne površine gdje je to ovom odlukom dopušteno ako je označen mikročipom, ima brnjicu, na povodcu je i pod nadzorom vlasnika", piše u Odluci.
Zanimljivo da su u Odluci istaknuta i mjesta u gradu Zagrebu gdje se psi mogu šetati bez povodca na javnim površinama, a cijeli popis nalazi se na linku.
Trenutno je u izradi i Nacrt prijedloga Odluke o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca i načinu postupanja s napuštenim i izgubljenim životinjama i divljim životinjama, objavljeno je i Izvješće o provedenom internetskom savjetovanju s javnošću te bi uskoro trebao stupiti na snagu.