Fani i Elly očima ne vide, ali zato svijet oko sebe gledaju kroz dodir i zvuk. Ono što im nije nadohvat ruke, teško im je vizualizirati. Baš kao što su - visoke građevine. Ali sada mogu opipati maketu Onofrijeve fontane.
Fani Antičević iz Janjina kaže: "Uz priču od vodičke, kad dobijem jednu maketu, puno mi je lakše shvatiti što je gospođa ispričala, nego da ja sad mislim o čemu ona priča, a nemam kontakta i ne mogu doći do toga."
Ellly Radić iz Dubrovnika, grad je zadnji put vidjela prije 40-ak godina: "Čovjek kad vidi, onda i ne pipa, a sad sam neke stvari popipala, koje prije očima nijesam ni vidila."
Kao vodič, Sanja Čikato je Stradunom provela na tisuće turista, a odnedavno je i educirani vodič za slijepe i slabovidne i prva je u tome u Dubrovniku: "Slabovidnim i slijepim ljudima potrebno je prvo napraviti nekakav opis, prvo smjestiti tu građevinu, gdje se ona točno nalazi, u kojem dijelu grada, a zatim je opisati - doslovce širina, dubina visina..."
Uz suradnju dviju udruga i uz potporu Ministarstva kulture, Dubrovnik je osma hrvatska turistička destinacija koja nudi prilagođene razglede.
Dženita Lazarević, voditeljica je Udruge 'Poseban prijatelj Dubrovnik', te nam kaže: "Nešto, što je zaista vrijedno, pogotovo za naš grad, koji je turistički grad i kojeg smo jednostavno malo htjeli okrenuti osobama s invaliditetom, u ovom slučaju osobama s oštećenjem vida."
Znamenitosti mogu opipati od poda do krova i to na osam reljefnih prikaza.
Gordana Glibo, voditeljica projekta Dubrovnik na dlanu, kaže: "Evo, konkretno - kao što je katedrala, koja je puna detalja koji se mogu opipati koji se mogu onda i shvatiti kako to u stvari izgleda."
Osobe s oštećenim vidom sada dodirom i uz priče turističkog vodiča mogu vidjeti dubrovačku povijest - jer Dubrovnik, baš poput svetog Vlaha, imaju na dlanu.