Dok se traži prostor u kojem će se pohranjivati kune kada dođe euro u Hrvatsku - zapItali smo se ima li i gdje još hrvatskih dinara povučenih 1994-te.
I došli do odgovora - ima i to gotovo milijun novčanica s likom Ruđera Boškovića koje se čuvaju na Trgu burze.
A kako biste ih vidjeli i vi, ekskluzivno su ondje ušle kamere RTL-a
Mnogi ih se više ne sjećaju. Oni mlađi ih nikada nisu ni vidjeli. Ovo su hrvatski dinari – novac kojim se u Hrvatskoj plaćalo prije nego je 30. svibnja 1994. uvedena današnja valuta kuna.
Osim u kolekcijama numizmatičara i zaboravljenim ladicama starijih Hrvata, Hrvatski dinari mogu se još naći i u trezoru Hrvatske narodne banke.
"HRD se u HNB-u čuvaju isključivo zbog prodaje za potrebe notafilista i numizmatičara. Preostalo ih je 167 tisuća koje su se prodavali kao jedan bunt po tisuću komada i imamo 192 tisuće komada koji se prodaju uloženi u mape", kaže izvršni direktor Sektora za gotov novac HNB-a Tihomir Mavriček.
U listopadu 1991. tiskani su prvi apoeni u iznosu od 1 do 1000 dinara. Inflacija nas je natjerala da printamo još, pa su nastale one od 2000, 5000 i 10 000 dinara, te na kraju one najvećih iznosa od 50 000 i 100 000 dinara. Jedna ovakva novčanica tada se mogla zamijeniti za 100 kuna.
Danas sve ove novčanice u mapi možete kupiti za 312 kuna i pedeset lipa. No, ukupan iznos dinara koji su četiri godine bili u optjecaju je neusporedivo veći.
"Ukupno je bilo tiskano 457 milijuna komada HRD u vrijednosti 2,9 bilijuna HRD, odnosno 2.900 miijardi HRD. Kad bismo to denominirali, to bi bilo 2,9 milijardi kn", kaže Mavriček.
Na licu svake novčanice HRD bio je lik Ruđera Boškovića. Na stražnjoj strani novčanica od do 1.000 dinara bila je slika zagrebačke katedrale, a na ostalim slika Meštrovićeve skulpture "Povijest Hrvata".
Iako se više ne mogu zamijeniti ni unovčiti, dinari se čuvaju kao i kune, u trezoru Hrvatske narodne banke. A kada kune dolaskom eura krenu stopama dinara u povijest, čuvat će se strože.
"U planu je gradnja novog trezora HNB-a. Kada će se ostvariti, u ovom trenutku još ne možemo reći, trenutno smo u pregovorima s ministarstvom obrane gdje tražimo adekvatnu lokaciju", kaže Mavriček.
"Na taj način ne samo da hrvatska vojska štiti imovinu hrvatske države, nego isto tako, kao sastavnica sigurnosti, brine o cijelo procesu koji je bitan za hrvatsku", kaže ministar obrane Mario Banožić.
I brinut će se, dok i kuna ne postane ono što je danas dinar - uspomena i suvenir.