NIkad ne dolaze slučajno. Aplikacijom utvrde gdje računi ne odgovaraju, sjednu kao obični posjetitelji, naruče kavu, pričekaju račun i onda krenu u inspekciju.
Svi računi moraju biti izdani, moraju odgovarati svi elementi računa, a iznos u blagajni treba biti točan.
"Nismo imali nikad do sad kazne, sve O.K. je bilo. Nemam se zašto tresti, mi smo čisti što se tiče toga", kaže Jadranka Anđelić, zaposlenica u ugostiteljskom obrtu.
Rijeka, Zagreb, Dubrovnik, Vukovar, Split...
Njihovu će značku sljedeća 2 tjedna često vidjeti - ugostitelji, pekari, taksisti, trgovci na veliko. Ovoga je puta sve najavljeno, a kako se sezona bude razvijala, tako će po obali biti sve više i nenajavljenih kontrola.
"Nije naravno pitanje kako se to obično tumači da je to samo zbog nekakvih krpanja proračunskih rupa i krpanja proračuna, nego među ostalim jednakog i pravilnog tretmana poreznih obveznika", kaže Zdravko Marić, ministar financija.
A obveznicima za 1. prekršaj primjenjuju načelo oportuniteta - odnosno dobiju samo upozorenje, ali za neizdane račune i ponavljanje propusta - nema gledanja kroz prste.
"Recidivisti se po 2. ili 3. put sigurno ne mogu provući samo s opomenom, za njih imamo i mjeru zatvaranja objekta. I za neke veće dužnike", kaže Ante Kević, voditelj Službe nadzora Split.
Kazne znaju biti od 10.000 do čak 500.000 kuna.
"Kome ćemo ići u nadzor ide se preko analize rizika. Mi imamo sve podatke o poreznom obvezniku i kad uočimo nepravilnosti, inspektori se šalju na teren", kaže Ivana Roso, voditeljica Odjela za pripremu nadzora.
Ove su godine Porezna i Carinska uprava obavile ukupno 6436 nadzora. U 62 posto njih utvrđene su nepravilnosti. Od toga zabranili su rad 63 porezna obveznika, a kazne su iznosile 2.329.508 kuna.
Broj fiskaliziranih računa od lani narastao je za 3 posto.
O inspektoru ovisi kakav će biti njegov stil, tako da - tko zna - možda neće uvijek naručiti kavu baš u onom objektu koji je pod povećalom. Nadzirati račune može i iz susjednog kafića...