Efka Heder, ravnateljica Regionalnog centra za razvoj poduzetničkih kompetencija za zemlje Jugoistočne Europe (SEECEL), izabrana je među pet finalista za prestižnu nagradu „Startup Nations Award for Groundbreaking Policy Thinking“ u organizaciji Globalne poduzetničke mreže (GEN) koja uključuje 160 zemalja.
Razlog zbog kojeg je Heder izabrana među pet u svijetu i zbog kojeg je jedini predstavnik Europe jest njezina usmjerenost na borbu s jednim od ključnih globalnih izazova - razvojem nacionalne poduzetničke kulture.
Od osnutka SEECELa, Heder snažno adresira izazov sistematskog razvoja nacionalne poduzetničke kulture kroz uvođenje poduzetništva kao međupredmetne teme u cijelu obrazovnu vertikalu nacionalnih obrazovnih sustava. Uvođenje takve novosti u obrazovni sustav nema za cilj stvaranje većeg broja poduzetnika, već je cilj puno viši, a to je stvaranje poduzetnih pojedinaca, bez obzira gdje oni rade. Uvođenje učenja za poduzetništva, odnosno razumijevanja ključnih ekonomskih koncepata, financijske pismenosti, projektnog menadžmenta i stvaranje pozitivnog stava pojedinaca prema promjenama predstavlja izrazito veliki dio SEECEL-ovih aktivnosti.
Ostvarenje takvog cilja predstavlja kompleksan zadatak, jer obuhvaća prilagodbu i suradnju značajnog broja dionika, poput učitelja, nastavnika, profesora, ravnatelja, dekana, ali i poslovnog svijeta te donositelja politika u ministarstvima obrazovanja i ministarstvima ekonomije. Ovakav sistematski pristup cjeloživotnom učenju za poduzetništvo kao ključne kompetencije u skladu je s politikama i praksama Europske unije, a Heder ih je implementirala unutar SEECEL-a kroz kontinuiranu, strukturiranu i kvalitetnu regionalnu suradnju.
EFKA HEDER BIOGRAFIJA
Prije dolaska u SEECEL, Efka je bila međunarodni stručnjak za poduzetničko učenje i analitičar razvojnih politika u agenciji Europske Komisije - Europskoj Zakladi za Izobrazbu (ETF) gdje je uglavnom surađivala s IPA (Instrument for Pre Accession), MEDA (Mediterranean Economic Development Area) i EU zemljama. U Hrvatskoj, gđa. Heder je radila i kao pomoćnica ravnatelja u Zavodu za školstvo Republike Hrvatske.
Heder je studirala na Sveučilištu u Zagrebu gdje je završila zemljopis na katedri prirodnih znanosti te je završila poslijediplomski studij na temu Ekonomije, Poduzetništva i Obrazovanja na Sveučilištu Delaware u SAD-u.
O SEECEL-u
S ciljem osnaživanja i osiguravanja utjecaja obrazovanja na jačanje konkurentnosti, zemlje jugoistočne Europe zajedno surađuju na programima koji unaprijeđuju i potiču razvoj gospodarstva temeljenog na znanju, na temelju EU zakona o malom gospodarstvu koje promatra cjeloživotno učenje o poduzetništvu kao posebno samostalno područje.
Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva Republike Hrvatske 2007. godine preuzelo je inicijativu za razvoj sustavne suradnje zemalja jugoistočne Europe sa ciljem stalnoga, sustavnoga i surađujućega razvoja cjeloživotnog učenja o poduzetništvu i na sastanku održanom 15. listopada 2008. godine vlade zemalja jugoistočne Europe i Turske dogovorile su osnivanje Regionalnog centra za razvoj poduzetničkih kompetencija zemalja jugoistočne Europe (u daljnjem tekstu: SEECEL) sa sjedištem u Republici Hrvatskoj.
Suosnivači SEECEL-a su Vlada Republike Hrvatske zastupana po Ministarstvu poduzetništva i obrta te Hrvatska gospodarska komora. Uz početno financiranje Vlade Republike Hrvatske i uz organizacijsku potporu Hrvatske gospodarske komore SEECEL je počeo sa radom u u siječnju 2009. godine, a od srpnja 2009. godine radi kao samostalna ustanova temeljena na zakonima Republike Hrvatske.
SEECEL-om upravlja međunarodno Upravno vijeće koje čine predstavnici osam zemalja članica SEECEL-a (predstavnici ministarstva obrazovanja te ministarstva nadležnog za provedbu Akta o malom poduzetništvu za Europu), predstavnici Europske komisije (DG NEAR i DG GROW), predstavnik Europske zaklade za izobrazbu (ETF), predstavnik Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), predstavnik Hrvatske gospodarske komore i Vijeća za regionalnu suradnju (RCC).