Iz Hrvatskog zavoda za statistiku stigli su novi podaci koji potvrđuju nastavak negativnog trenda izumiranja Hrvatske.
U velikim gradovima rađa se najmanje djece, a u pozitivnom prirastu prednjače gradovi na moru.
Dugo selo jedini je grad na kontinentu koji se može pohvaliti da je u njemu rođeno više ljudi nego je umrlo. Danas je tamo boravila i naše ekipa kako bi doznala koja je to tajna Dugog Sela.
Našu ekipu put je odveo do obitelji Breber u Dugom Selu. U kući je petero djece i zato svatko mora revno izvršavati svoje obaveze.
Dvoje školaraca i troje predškolske djece izazov su i za one debelog novčanika.
"Najmanje 4 kile kruha na dan. Robe tjedno za oprat imam 4-5 mašina od njih petero. Treba za skuhat najmanje 2-3 kile krompira na dan", kaže Mara Breber.
Njihova obitelj svijetli je primjer u sumornoj demografskoj slici nacije. Baš kao i njihov grad Dugo Selo.
"Prvi u kontinentalnoj Hrvatskoj po vitalnom indexu. Znači, 187 rođenih, 156, na žalost, umrlih. To je razlika 31, to je velika razlika u ovo današnje doba. Mislim da su građani Dugog sela zadovoljni životom ovdje", rekao je gradonačelnik Dugog Sela Nenad Panian.
Razlog zbog kojeg je Dugo Selo tako vitalno svatko od građana vidi na svoj način.
"Grad je miran. Nema tu nekakvih divljaka, kriminala i toga. Moćete u svako doba dana bit vani sa djecom", kaže Matija Sokač.
"Sve je u pet minuta sa autom. Blizu je, ima dovoljno aktivnosti. Malo jesmo dislocirani od grada i žiže, ali ne mogu reć da nije lijepo", dodao je Hrvoje Belajec.
Veru pak muči problem na koji će rijetko tko naletjeti.
"Lijepo je, ima dosta sadržaja za djecu, ali ja ću navest, nije dobro, mala mi nije upala u vrtić. To je jako veliki problem", kaže Vera Jaković.
Neki bi drugi gradovi ipak rado poželjeli da su i njihovi vrtići isto toliko popunjeni.