Ovo je jedna od tridesetak pravomoćnih presuda u kojoj bolnica mora isplatiti liječnika zbog pogrešnog obračuna plaće. "U prvom stupnju sam dobila sve presude u svoju korist, a kad u se žalile bolnice, dakle tuženika protivne strane - dobila sam pravomoćno presude u sljedećim gradovima ....u Rijeci, Splitu, Bjelovaru i Zagrebu...koje su potvrdile moj pravni stav", objašnjava nam odvjetnica Sanja Mišević.
Zdravstveni djelatnici koje Mišević zastupa - pred kameru ne žele, jer se, kako kažu na njih vrši pritisak. "Činjenica je da pojedine moje stranke nakon što sam podnijela zahtjev – odlaze povući tužbu, mislim da je to indikativno i da je nešto o čemu moramo razgovarati", tvrdi Mišević.
Hrvatska udruga bolničkih liječnika prva je stala uz svoje
članove i rekla da problem pokušaju riješiti mirnim postupkom, a
ako ne - tužbom pred nadležnim sudom. Traže i strukovni
kolektivni ugovor za liječnike.
"Ono što je važno da je problem ne samo u kolektivnom nego u
centralnom obračunu plaća gdje su postavke krivo unesene, pa bi
minsitar zdravstva trebao to raditi u suradnji s ministrom
financija. A ministar kao sam bolnički liječnik zna što znači
raditi u bolničkom sustavu raditi prekovremeno i ne biti
adekvatno plaćen", tvrdi Lana Videc Penavić iz
Hrvatske udruge bolničkih liječnika.
Iz Hrvatske liječničke komore poručuju u Hrvatskoj radi 11 tisuća liječnika u državnom sektoru, a njih čak 70% ima prekovremene koji su pogrešno obračunati. "Financijski su to iznosi od više stotina milijuna kuna, koji zapravo mogu dosegnuti i do milijardu kuna, a HLK koja se brine o interesima i pravima liječnika će u konzultacijama s odvjetničim timovima dati preporuku liječnicima imaju li osnovu ili nemaju za tužbe", tvrdi Trpimir Goluža, predsjednik Hrvatske liječničke komore.
KBC Osijek prošle godine isplatio je oko 800 tisuća kuna svojim djelatnicima, a oni koji su tužili bolnice i danas dobivaju plaću po pogrešnom obračunu.