a službena statistika /

Drastično raste broj pacijenata na Hitnoj pomoći: polovina ljudi mogla je potražiti liječničku pomoć drugdje

Već godinama drastično raste broj pacijenata na Hitnoj pomoći, a službena statistika kaže da ih je gotovo polovina liječničku uslugu mogla potražiti drugdje.

29.1.2017.
19:41
VOYO logo

Na riječkoj Hitnoj pomoći nema predaha. Kreveti su puni, a pacijenti samo pristižu.

"Znači ja sam u jednom momentu imala dva vrlo teška pacijenta jedan sa akutnim krvarenjem iz želuca, drugi je pacijent bio sa akutnim krvarenjem u mozgu i u tom periodu kada sam ja morala paralelno opskrbiti oba pacijenta koja su vitalno ugrožena sam imala i velik priljev pacijenata koji su došli radi puno minornijih tegoba, radi tegoba koje traju dva tjedna recimo gospođa sa probavnim smetnjama", izjavila je Tamara Petrić, specijalizant hitne medicine KBC Rijeka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ili s temperaturom 39 pa se boje da će dobiti gripu. Postoji sustav prioriteta po kojemu se pacijente svrstava u pet kategorija. U prvoj su životno ugroženi i primaju se odmah, druga kategorija čeka do 10 minuta, a treća do 30 minuta. Pacijenati četvrte i pete kategorije liječnika mogu čekati do dva sata jer nisu hitan slučaj.

"S obzirom da su te dvije kategorije zastupljene s 50 %, recimo blizu 50 posto je možda moglo prije toga bit pregledano od strane nekog drugog liječnika, odnosno liječnika primarne obiteljske medicine", poručuje Irena Krznarić Zrnić, v.d. voditelja Hitne pomoći KBC-a Rijeka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I ne opterećivati hitnu. Bivši ministar zdravstva, Nakić, za takve je predlagao naplatu od 150 kuna, ali aktualni je od toga odustao.

"O nikakvim kaznama ne razmišljamo i ne kanimo uvoditi kazne", rekao je ministar zdravstva Milan Kujundžić.

Riječka bolnica ima hitnu pomoć na tri lokacije. 

"Drastično rastu ti brojevi, evo ako uspoređujemo s nekim prijašnjim godinama, npr. 95.-e smo imali oko 18 tisuća pacijenata, a za 2106.-u zaključili smo s nekih 36 tisuća", kazao je Mate Matešić, specijalizant hitne medicine KBC-a Rijeka-lokalitet Sušak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tom broju na Sušaku treba dodati 20 tisuća najmlađih pacijenata s Kantride i još 20 tisuća s lokaliteta iz centra grada. I neki pacijenti smatraju kako besmislene dolaske treba sankcionirati. 

Svatko treba dobiti liječničku pomoć, ali na hitnu se ne bi smjelo ići zbog baš svake sitnice. Pogotovo ne zbog toga da se u par sati obavi niz pretraga kako pacijent ne bi morao neki pregled čekati tjednima, što mnogi rade i što je javna tajna. I ministar se slaže da problem postoji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To je druga stvar koju će trebati mijenjati, ali mjere nismo još donijeli koje ćemo poduzimati", dodaje Kujundžić.

Samo ovamo dolazi preko sto pacijenata dnevno, odgovornost je ogromna, a liječnika malo. Mjere pomoći za hitnu pomoć moraju biti hitne!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo