"Uvjerena sam da će moj mali Luka preživjeti! Da je moja beba čudo, vidjelo se već na samom porođaju u Merkuru, kada je plakao tako snažno i glasno kao da je u trudnoći prenesen, a ne da je rođen toliko ranije. Osim toga, Luka živi već dva i pol tjedna i na njemu vidim koliki je borac – više nije plav... Već imam troje djece i poznajem djecu", ispričala je Lukina majka Snježana Lovrić za Večernji list.
Njen sin se od rođenja, uza svu moguću pomoć liječnika, bori za preživljavanje u jedinici za neonatalnu skrb zagrebačkog Rebra. Luka je rođen sa 600 grama, i to u dvadeset i drugom tjednu trudnoće. Već je preživio dvije operacije crijeva, jer je imao komplikacije s crijevima koje su uobičajene za tako sićušne i tako rano rođene bebe.
Najmanja beba na svijetu rođena sa samo 283,5 grama
"Riječ je o tzv. nekrotizirajućem enterokolitisu, imao je i krvarenje u mozgu, a gotovo su svi njegovi unutarnji organi nezreli", kazala je neonatologinja je prim. dr. Vesna Benjak. Ona ne želi govoriti o životnim prognozama maloga Luke, no statistike mu ne idu u prilog. Prema nekim svjetskim statistikama, prosjek preživljavanja djece rođene sa 22, 23 i 24 tjedna u prosjeku je jedva 20 posto, a djeca koja i prežive, njih barem 90 posto, pate od neuroloških i drugih oštećenja, kaže liječnica.
Ipak, mama Snježana je pozitivna. "Luka je sada težak 606 grama, a primjerice, u Dječjoj bolnici u Miamiju, u Floridi, Amillia Sonja Taylor rodila se nakon 21. tjedna trudnoće sa samo 283,5 grama", kaže gospođa Lovrić. Podsjetimo, spomenuta djevojčica je najmanja preživjela beba na svijetu, rođena u veljači 2007. godine. Rodila se nakon 21 tjedan trudnoće sa samo 283,5 grama, a bila je malena doslovce poput olovke.
Gospođa Snježana zato upućuje molbu svima koji imaju neko iskustvo, saznanja, informacije iz životnih situacija o tako rano rođenoj djeci da joj se obrate. Želja da dozna o iskustvima drugih u sličnim životnim situacijama glavni joj je motiv što je, uz pomoć prijateljice, o Luki progovorila na internetu i u novinama.