Što učiniti i možemo li uskoro očekivati portugalski, odnosno španjolski scenarij, izv. prof. dr. sc. Ivo Ivić, predstojnik Klinike za infektologiju KBC-a Split, i prim. dr. sc. Željka Karin, ravnateljica Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije (NZJZ SDŽ) govore za Slobodnu Dalmaciju.
"Nismo u dovoljnoj mjeri procijepljeni. U Velikoj Britaniji je velika procijepljenost starijeg stanovništva, mladi obolijevaju od delta-soja, ali bolnice se ne pune i ljudi ne umiru upravo zbog toga što se starije stanovništvo cijepilo. Kod nas se ni stariji nisu cijepili u dovoljnoj mjeri, mislim da je postotak ispod 50 posto, pa možemo uskoro očekivati, kad se delta-soj počne nekontrolirano širiti među mlađom populacijom, da će se i bolnice ponovno početi puniti jer stariji nisu u dovoljnoj mjeri zaštićeni", rekao je dr. Ivić.
Naglašava kako ne treba mlade ljude osuđivati zbog toga što su opustili kočnicu i što uživaju u životu. No treba što je prije moguće cijepiti starije stanovništvo kako bi se izbjeglo punjenje bolnica.
"Bojim se, ako se delta-soj nastavi ovako širiti, da bismo u kolovozu ponovno mogli imati "napad" na bolnice i novi skok broja oboljelih. Mladi nisu zdravstveni problem jer ne obolijevaju teško, ali su epidemiološki problem. Ako u sljedećih 15-ak dana uspijemo cijepiti veliki broj ljudi, možda bismo mogli i zaustaviti širenje virusa u velikoj mjeri", poručuje dr. Ivić.
Što se tiče delta-soja dr. Ivić kaže da nije opakiji, ali širi se brže te se boji da će doći do eksplozije.
Kada govorimo o širenju delta-soja, možemo očekivati njegovo širenje, ali moramo spriječiti njegovo "divljanje" da nam se ne bi ponavljao scenarij s teškim stanjem i pretrpanošću bolnica. Nije ništa opasniji, ali je zarazniji i moramo zaštititi starije stanovništvo koje se još nije cijepilo ", kaže prim. dr. sc. Željka Karin, ravnateljica NZJZ-a SDŽ.