Kako piše Večernji list, Oreškoviću je dosta politike i nakon izlaska iz Banskih dvora vratit će se u privatni sektor. Najvjerojatnije odlazi u inozemstvo u jednu veliku međunarodnu tvrtku.
Godinu dana ne može biti član uprave
Pritom će morati da ne upadne u sukob interesa jer mu Zakon o sprečavanju sukoba interesa znatno smanjuje manevarski prostor pri zapošljavanju.
Kako je za večernji rekla Dalija Orešković, predsjednica Povjerenstva za sprečavanje sukoba interesa, bivši premijer u idućih godinu dana ne može biti član uprave ili nadzornog odbora jer to zakon izričito zabranjuje.
Osim toga, Orešković će morati paziti i na to je li njegova buduća tvrtka sklapala poslove s tijelom vlasti, odnosno Vladom RH kojoj je bio na čelu. U tom slučaju premijer se mora obratiti Povjerenstvu da bi doznao smije li uopće raditi za takvu tvrtku.
Odlazi i pet Oreškovićevih suradnika?
No, s obzirom na nedorečene hrvatske zakone, nema ozbiljnih sankcija ako se državni dužnosnik ogluši na upozorenje Povjerenstva za sprečavanje sukoba interesa. Domaća tvrtka može biti kažnjena s milijun kuna kazne, ali to se dosad nikad nije dogodilo. Što je još gore, tvrtku koja nema sjedište u Hrvatskoj ne može se ni pokušati kazniti.
Orešković je u Vladi imao petero suradnika koji će također, ako budući premijer ne odluči drugačije, morati napustiti Banske dvore. No nemaju svi jednake statuse.
Državni su dužnosnici Neven Zelić, šef kabineta, njegov zamjenik Tomislav Pokaz i glasnogovornica Sunčana Glavak. Oni po završetku mandata imaju pravo šest mjeseci primati punu plaću, a drugih šest mjeseci pola plaće.