Tim je povodom u Sabor stigao predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk. On je u Saboru održao govor i to na hrvatskom jeziku, na opće oduševljenje okupljenih zastupnika koji su ga nagradili velikim pljeskom.
Tusk je u svom govoru citirao i stihove Gajeve budnice 'Još Hrvatska ni propala dok mi živimo' i dodao da hrvatsku povijest nitko ne može razumjeti bolje od Poljaka, a poljsku povijest nitko ne može razumjeti bolje od Hrvata. Na kraju svog govora citirao je i stihove iz 'Lijepe naše'.
'Nije samo veliko zadovoljstvo biti u Zagrebu, nego i dužnost i obveza biti ovdje danas, ne zato što sam vam prijatelj, nego i u ovo vrlo teško vrijeme za Europu. Hrvatska je, meni kao predstavniku institucije, najbolji partner kojega možemo zamisliti u ovim trenucima', rekao je Tusk, prenosi N1.
Osim Tuska, na svečanoj je sjednici nazočne pozdravio i potpredsjednik Sabora Gordan Jandroković, a potom se prigodno obratila predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović, predsjednici Sabora i Vlade Božo Petrov i Andrej Plenković. Svečanoj sjednici, uz aktualne zastupnike i članove Vlade, nazoče i bivši predsjednici države i Hrvatskoga sabora, potom predstavnici diplomatskog zbora, vjerskih zajednica, sudbene vlasti, akademske zajednice, sindikata, udruga te ostali ugledni predstavnici javnog i političkog života.
'Mislim da ni najveći hrvatski domoljub ne bi mogao napisati i održati ovakav govor na hrvatskom jeziku, kako je to učinio Donald Tusk', rekla je u obraćanju Saboru predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović.
Predsjednica se zahvalila braniteljima koji su u "časnom Domovinskom ratu obranili Hrvatsku" te Franji Tuđmanu koji je 'politikom pomirbe uspješno izgradio nacionalno jedinstvo'.
'Posebno je bio važan doprinos hrvatskog iseljeništva, a veliko značenje imalo je i duhovno i humanitarno djelovanje svih vjerskih zajednica. Bilo je to vrijeme kada u svijetu nismo imali mnogo prijatelja. Utoliko je prijateljstvo onih malobrojnih bilo tim dragocjenije', rekla je predsjednica, koja je također kritizirala "lažni pacifizam i etički relativizam".
S Tuskom se ranije sastao i predsjednik Vlade Andrej Plenković, koji je njegov dolazak ocijenio kao veliku političku i simboličku gestu poštovanja prema Hrvatskoj kao članici Europske unije', javlja N1.