DOMAĆI PEDIJATAR ODGOVORIO NA PITANJE SMIJU LI DJECA ŠETATI BEZ MASKE: /

'Ne šaljite ih u dućane s hranom'

Image

'Manji broj djece može razviti i težu kliničku sliku, među ostalim i bronhopneumoniju'

11.4.2020.
14:39
VOYO logo

Pedijatar Julije Meštrović nalazi se na čelu KBC-a Split te je za N1 odgovarao na pitanja u vezi zaraze koronavirusom. Konkretno, neka od tih pitanja odnose se na djecu pa roditelji više neće biti u nedoumici treba li njihov mališan nositi masku ili ići u dućan.

Image

19.03.2020., Split - Stozer civilne zastite Splitsko-dalmatinske zupanije odrzao je konferenciju za medije na krovu zgrade Splitsko-dalmatinske zupanije na temu prvog slucaja koronavirusa u Splitu. Julije Mestrovic Photo: Milan Sabic/PIXSELL

"Prema podacima u Hrvatskoj je zaraženo 76 djece, nešto više od pet posto ukupne populacije djece od 0 do 19 godina, uključujući i adolescente. Djeca općenito imaju blaže simptome nego odrasli, najčešće opće simptome - vrućicu, malaksalost, grlobolju, kašalj, a mogu imati i proljev te povraćanje. Međutim, manji broj djece može razviti i težu kliničku sliku, među ostalim i bronhopneumoniju", kazao je Meštrović za N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
JESU LI DJECA IMUNA ILI SAMO NEMAJU IZRAŽENE SIMPTOME? /

Znanstvenici još ne razumiju koronavirus i zašto su najmlađi otporniji

Image
JESU LI DJECA IMUNA ILI SAMO NEMAJU IZRAŽENE SIMPTOME? /

Znanstvenici još ne razumiju koronavirus i zašto su najmlađi otporniji

Koja pravila vrijede za djecu?

Odgovarajući na pitanje trebaju li djeca u šetnju s medicinskom maskom na licu, šef splitskog KBC-a poručuje da za djecu vrijede ista pravila kao i za odrasle. Međutim, ne bi trebali "posjećivati" trgovine hranom.

Image

"Treba držati razmak od dva metra. Najvažnije je, ako su djeca vani, sačuvati taj fizički odmak. Ako su izložena u zatvorenom prostoru, dobro je da imaju masku. Najbolje je da djeca ne budu izložena takvim prostorima. Ne šaljimo djecu u prodavaonice hrane", veli pedijatar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Boravak u bolnici za one bez simptoma

O prosječnom trajanju boravka u bolnici za ljude koji su hospitalizirani, ali nisu razvili simptome, Meštrović kaže da "to ovisi u kojoj su fazi bolesti pacijenti zaprimljeni u bolnicu".

Image

08.04.2020.,Sibenik - Medicinsko osoblje Opce bolnice Sibenik u vrijeme koronavirusa. Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL

"Da bi se radio nadzorni test, potrebno je da prođe dva do tri dana bez kliničkih simptoma. Nakon toga se radi ponovno testiranje, od kojega se očekuje da bude nalaz negativan. Ovisi, ponavljam, u kojoj fazi bolesti je bolesnik došao u bolnicu. Sigurno će biti od sedam do petnaestak dana. Ovisi o težini bolesti, ali i drugim bolestim akoje ima bolesnik", komentirao ravnatelj bolnice.

Kada je riječ o tome gdje bi se građani kojima je potrebna hitna pomoć trebali javiti, Meštrović navodi da građani mogu biti sigurni i mirni jer "naš zdravstveni sustav funkcionira normalno, posebno za one građane koji boluju od akutnih bolesti".

"Hitna pomoć radi normalno. U Splitu smo bolnicu podijlili na dva dijela. Na sličan način su organizirane i ostale bolnice. Ne treba se ni najmanje brinuti", poručio je dr. Julije Meštrović na N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Situaciju s koronavirusom iz minute u minutu u Hrvatskoj i svijetu možete pratiti OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo