Dogovoren VFO /

Dogovor u Bruxellesu: Hrvatska dobiva 'financijske poluge od 24,2 milijarde eura', objavio je premijer Plenković

Image
Foto: Pixsell

EU je postigao dogovor o budžetu, odnosno višegodišnjem financijskom okviru.

10.12.2020.
20:24
Pixsell
VOYO logo

Čelnici zemalja članica EU-a postigli su dogovor o Višegodišnjem financijskom okviru za sljedećih sedam godina i planu za oporavak, koje su dosad blokirale Mađarska i Poljske, objavio je u četvrtak predsjednik Europskog vijeća Charles Michel.

"Postignut dogovor o VFO-u i paketu za oporavak EU nove generacije", objavio je Michel na Twittteru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sada možemo krenuti s provedbom i oporavkom naših gospodarstava", dodaje Michel.

Premijer Andrej Plenković je oko 20 sati objavio na Twitteru da je na summitu Europskog vijeća, na kojem Hrvatsku predstavlja Janez Janša, postignut dogovor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska je dobila "zajamčene financijske poluge" od 24,2 milijarde eura, za gospodarski oporavak u idućih 10 godina, napisao je Plenković.

Podsjetimo, Hrvatsku U Bruxellesu predstavlja slovenski premijer jer zbog toga što je obolio od Covida-19 premijer Plenković nije mogao na summit, dok je predsjednik odbio ići.

Image
traže se rješenja /

Čelnici EU-a odlučuju o gorućim pitanjima, pandemija u središtu pozornosti, a Hrvatsku na sastanku zastupa Janša

Image
traže se rješenja /

Čelnici EU-a odlučuju o gorućim pitanjima, pandemija u središtu pozornosti, a Hrvatsku na sastanku zastupa Janša

Mađarsko-poljska blokada

Dogovor znači da su sve članice sada prihvatile kompromisni prijedlog za otklanjanje mađarsko-poljske blokade velikog financijskog paketa prema kojem se odluka o povezivanju dodjele europskih sredstava s vladavinom prava ne bi mogla primijeniti dok to ne odobri Sud EU-a. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mađarska i Poljska blokirale su cijeli paket jer nisu pristajale da se dodjela europskih sredstava uvjetuje vladavinom prava.

Na kraju je uredba o mehanizmu vladavine prava ostala nepromijenjena, a Mađarska i Poljska su kroz interpretativnu izjavu dobile jamstvo da će se mehanizam koristiti objektivno i nepristrano.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U interpretativnoj izjavi se pojašnjava kako i kada se može aktivirati mehanizam kojim se uvjetuje dodjela europskih sredstava poštivanjem vladavine prava.

Prema toj izjavi, Komisija neće predlagati mjere prema uredbi o mehanizmu uvjetovanosti dok ne razradi smjernice za primjenu mehanizma, a te smjernice mogu biti dovršene tek nakon odluke Suda EU-a. To znači da nema odluke o sankcijama prije odluke Suda.

Prema usvojenom rješenju "primjena mehanizma uvjetovanosti bit će objektivna, pravedna, nepristrana i utemeljena na činjenicama", pri čemu će se sve države članice tretirati jednako i bez diskriminacije.

Također prema interpretativnoj izjavi koja će ući u zaključke Europskog vijeća, mehanizam uvjetovanosti primjenjivat će se samo za programe koji se financiraju u okviru novog VFO-a i plana za oporavak, ne i za projekte koji se financiraju iz sadašnjeg VFO-a za razdoblje 2014-2020.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ranije je bilo predviđeno da se mehanizam primjenjuje za sve isplate iz europskog proračuna počevši od 1. siječnja 2021. uključujući i financiranje iz sadašnjeg VFO-a, iz kojeg se sredstva mogu trošiti još naredne tri godine.

To u praksi znači da se mehanizam i ne može primjenjivati prije 2022. ili 2023. kada će se početi provoditi projekti u okviru novih programa iz sljedećeg sedmogodišnjeg proračuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Višegodišnji financijski okvir (VFO) za razdoblje od 2021. do 2027. godine težak je 1074 milijarde eura, a izvanredni instrument za oporavak nazvan EU sljedeće generacije iznosi 750 milijardi, od kojih bi se 390 milijardi državama članica dodijelilo kao bespovratna pomoć, a 360 milijardi kroz povoljne zajmove.

FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo