Predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja Sanja Šprem i predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske Branimir Mihalinec predali su u Vladi najavu štrajka u osnovnom i srednjoškolskom sustavu koji bi se trebao održati 10. listopada.
Detalje će objaviti dan ranije. Pojasnili su da ovime Vladu prisiljavaju na proces mirenja. Traže povećanje plaće od 6 posto, a spremni su štrajkati do ispunjenja zahtjeva. Za kompromis o koeficijentima nisu spremni.
Vlada, naglašavaju, nema stav već dva tjedna. U roku pet dana očekuju postupak mirenja sukladno zakonu.
Uslijedila je i reakcija ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak.
"Nisam zadovoljna razvojem situacije u razgovorima o povećanju koeficijenata složenosti poslova za prosvjetare i nastavljam borbu za bolji položaj učitelja i nastavnika što uključuje i veće plaće. Ponovit ću, nepravda koju treba ispraviti po pitanju koeficijenata je nedvojbena, ali i složenost poslova se u školama diljem Hrvatske zaista promijenila ulaskom kurikularnereforme u učionice prije mjesec dana", napisala je na svom Facebooku Divjak pa nastavila:
"Uz sve to, čak je i Europska komisija prošlog tjedna u svom godišnjem Pregledu naglasila kako su plaće učitelja nedovoljne i ne prate ambiciozne reforme u resoru. Ponavljam da ulaganje u obrazovanje nije trošak, već najvažnija investicija koju država može i mora napraviti. Jasno iskazivanje da je obrazovanje prioritet podrazumijeva i primjereno ulaganje."
Sindikati pak tvrde da Vlada odugovlači i odgađa dogovorene sastanke s njihovim predstavnicima, što shvaćaju kao neprihvaćanje zahtjeva.
"Vlada sustavno odugovlači i odgađa dogovorene sastanke s predstavnicima Sindikata, što znači da ne prihvaća zahtjeve sindikata. Iz tog razloga sindikati će najaviti štrajk kako bi obvezali Vladu da u procesu mirenja sjedne ponovno za stol", naglasili su sindikalisti.
Sastanak se, kažu sindikalci, trebao održati danas, a iz Ministarstva znanosti i obrazovanja jučer su izvijestili da je odgođen jer Vlada nije usuglasila svoju ponudu sindikatima, koji traže povećanje koeficijenata složenosti poslova u školstvu za prosječno šest posto.