Gdje je do jučer najmoćniji hrvatski poduzetnik Ivica Todorić - javnost sa sigurnošću ne zna. Nije najjasnije ni zna li to hrvatsko pravosuđe, no ono što je sigurno - od večeras ga traže sve policije zemalja članica Europske Unije.
"Kad se europski uhidbeni nalog donese, ispuni, proslijedi, u tom trenu svaka država članica EU zna da je raspisan europski uhidbeni nalog i što znači da je otvoren nalog za uhićenje te osobe", kaže nam Krešimir Devčić, glasnogovornik Županijskog suda u Zagrebu.
Iz MUP-a su večeras kratko poručili da poduzimaju mjere traganja na međunarodnoj razini, ali ne otkkrivaju pereviše.
"Policija radi svoj posao profesionalno u koordinaciji s DORH, sa svim nadležnim institucijama, ja razumijem vaš interes, međutim u ovoj fazi ja više o tome ne mogu govoriti", ističe Davor Božinović (HDZ), ministar unutarnjih poslova.
Nakon eventualnog uhićenja - rokovi su jasni i kratki!
"Ako se osoba usuglašava, u roku 10 dana se osoba izručuje, ako ne onda imamo 60 dana plus 30 dana, negdje 90-ak dana dok osobu se ne izruči državi tražiteljici", kaže Željko Cvrtila, magistar kriminalistike.
A u ovom slučaju, Cvrtila smatra proceduralnih problema ne bi trebalo biti.
"Zato što su tamo točno nabrojana kaznena djela i u koim se slučajevima osobu izručuje. Ova djela za koja se tereti gospodin Todorić nemaju veze s političkim progonom i mislim da tu ne bi trebalo biti problema da se po tom nalogu ne postupi", tvrdi Željko Cvrtila, magistar kriminalistike.
Uz Europski uhidbeni nalog koji vrijedi samo u državama članicama Europske unije, neslužbeno, DORH je od Interpola zatražio i crvenu Interpolovu tjeralicu.
POGLEDAJTE JOŠ:
>> Za Ivicom Todorićem izdan europski uhidbeni nalog!
"Dok god ne znamo gdje se određena osoba nalazi, ne znamo na kojem teritoriju koje države boravi, tijela progona DORH će ići i s međuarnodnom terjalicom u sustavu Interpola i obaviješću u šengenskom sustavu i tako ćemo pokriti cijeli svijet", poručuje Zoran Burić s Katedre za kazneno procesno pravo Pravnog fakulteta.
Ivica Todorić nije najpoznatije hrvatsko lice s tjeralice. Na onoj Interpolovoj našao se 2010 bivši premijer Sanader. Već dan kasnije uhićen je u Austriji.
Za razliku od njega - dvaput se Interpolovom tjeralicom tražio Zsolt Hernadi. Dvaput je izdan uhidbeni nalog.
"Naš najznačajniji slučaju u kojem smo tražili da nam neka druga članica preda neku osobu je bio slučaj Hernadi. To još uvijek traje pred sudom pravde u Luskemburgu, trenutno traje jedan postupak koji je vezan uz postupak predaje Hernadija", ističe Zoran Burić s Katedre za kazneno procesno pravo Pravnog fakulteta.
Na Interpolovoj tjeralici 2001. našao se Ante Gotovina. Tražilo se tako i Hrvoja Petrača, ali i Miroslava Kutlu, koji je, iako pravomoćno osuđen - još uvijek u BiH, nedostupan hrvatskom pravosuđu. Gotovo 10 godina - čekalo se da iz Australije u Hrvatsku stigne i Dragan Vasiljković, poznatiji kao kapetan Dragan. Na tom primjeru vidi se koliko je učinkovitiji europski uhidbeni nalog.
"Dok se u procesu izručenja cijeli taj problem sagledava iz
jednog šireg državnog aspketa, države imaju pravo odbiti izručiti
neku osobu, ne samo iz pravnih razloga, nego i zato što im to iz
zrazličitih političkih razloga to u ovom trenutku ne odgovara",
poručuje Zoran
Burić s Katedre za
kazneno procesno pravo Pravnog fakulteta.
U tom smislu DORH-u bi bilo jednostavnije da se Ivica
Todorić nalazi u Londonu, a ne negdje u Švicarskoj, koja
nije u EU.