DIP IZDAO PRVE UPUTE ZA IZBORE, HZJZ TAKOĐER OBJAVIO PRAVILA: /

Kandidacijske liste i kandidature zaprimat će u Saboru, ali ne onako kako se to radilo dosad

Image
Foto: Patrik Macek/Pixsell

Nakon što zaprimi najavu, DIP će njenog podnositelja, dakle stranku, koaliciju ili neovisnu listu, obavijestiti o terminu i lokaciji zaprimanja, obavezi dolaska u točno određeno vrijeme,

26.5.2020.
14:23
Patrik Macek/Pixsell
VOYO logo

Državno izborno povjerenstvo (DIP) u utorak je, na tragu mjera zaštite od epidemije koronavirusa, izdalo prve upute za parlamentarne izbore, 5. srpnja, i to one vezane uz zaprimanje kandidatura, a ostale će objavljivati naknadno, sukladno izbornom procesu.

DIP će kandidacijske liste i kandidature zaprimati u zgradi Hrvatskog sabora, počevši od srijede, 3. lipnja u 9 sati. Precizan raspored zaprimanja do ponoći, 16. lipnja objavljen je na mrežnoj stranici Povjerenstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prakse - po kojoj su predaju odnosno zaprimanje pratili desetci stranačkih članova i simpatizera - neće biti.

Naime, zaprimanju će moći prisustvovati najviše deset osoba, predaju listi obvezno se mora najaviti, a u prostoriji gdje će se to događati, zabranjeno je zadržavanje svima, osim osobama koje liste predaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obrazac najave bit će dostupan na mrežnoj stranici DIP-a od 3. lipnja. Popunjen, dostavlja se na adresu elektroničke pošte: dip@izbori.hr .

Sve stranke će dobiti potrebne informacije

Nakon što zaprimi najavu, DIP će njenog podnositelja, dakle stranku, koaliciju ili neovisnu listu, obavijestiti o terminu i lokaciji zaprimanja, obavezi dolaska u točno određeno vrijeme, korištenju programa off-line kandidature i broju ovlaštenih osoba koje mogu prisustvovati predaji.

Predlagatelji koji se ne najave, neće moći započeti s predajom listi sve dok DIP ne preuzme prethodne najave.

Dogodi li se da na predaju listi dođu osobe koje se nisu najavile, svoj će red morati čekati izvan prostorija Hrvatskoga sabora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U saborskim prostorijama u kojima će se liste predavati bit će dozvoljeno postavljanje samo jedne kamere te prisustvo jednog snimatelja i dva tehničara, svi ostali mediji imat će mogućnost preuzimanja signala, poručuju iz DIP-a.

HZJZ: Potpise birača ponajprije prikupljati na otvorenome

Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) preporučio je u utorak da se, radi sprječavanja zaraze koronavirusom, potpisi birača ponajprije prikupljaju na otvorenome, na štandovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obvezu prikupljanja potpisa birača imaju neovisne liste koje, da bi bile pravovaljane, moraju prikupiti najmanje 500 potpisa u izbornoj jedinici u kojoj se natječu. Prikupljanje potpisa počinje 3. lipnja. Političke stranke ne moraju prikupljati potpise.

HZJZ preporučuje da se potpisi prikupljaju ponajprije na otvorenome, na štandovima, a ako to nije moguće, u zatvorenom prostoru. U tom slučaju, organizator će odrediti najveći broj sudionika ovisno o veličini prostora, držeći se kriterija od jedne osobe na četiri metra četvorna i fizičkog razmaka od 1,5 metara. Zavod u tom slučaju preporučuje nošenje maski za lice.

Radi lakšeg epidemiološkog praćenja kontakata u slučaju pojave zaraze, HZJZ preporučuje evidentirati sve prisutne osobe, zabilježiti njihovo ime, prezime i OIB.

Dezinficirati ruke prije i poslije potpisivanja, ponijeti kemijsku olovku

Na štandu ili u njegovoj neposrednoj blizini moraju biti upute o potrebi dezinfekcije ruku prije i poslije potpisivanja listi te dezinficijens. Površine štandova preporučuje se dezinficirati svaki sat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Građanima se preporučuje da donesu kemijsku olovku, što ne isključuje dezinfekciju ruku prije i nakon potpisivanja. Između volontera i građana treba poštovati udaljenost od 1,5 metara, fizički razmak trebaju poštovati i građani dok čekaju u redu. Dijele li se na štandu promidžbeni materijali, za to bi trebalo zadužiti jednog volontera.

Volontere i ostalo osoblje, prije rada, treba educirati o mjerama zaštite koje se provode. Te osobe trebaju kod kuće ujutro prije dolaska u smjenu izmjeriti tjelesnu temperaturu. Ako im je ona viša od 37,2°C i osjećaju se bolesno, ili imaju znakove bolesti, svoje aktivnosti trebaju odgoditi i javiti se liječniku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo