Dijaspora bira tri zastupnika, ali u konzulatima

Hrvatski državljani bez prebivališta u Hrvatskoj ubuduće će izvan države moći glasovati isključivo u diplomatsko-konzularnim predstavništvima, a tzv.

21.5.2010.
22:57
VOYO logo

Predsjednica HDZ-a Jadranka Kosor i predsjednik SDP-a Zoran Milanović izvijestili su na zajedničkoj konferenciji za novinare u Hrvatskome saboru u petak da su se dvije stranke složile i o tome, jedinom preostalom neriješenom pitanju vezanom uz ustavne promjene.

Broj biračkih mjesta u inozemstvu tako će se znatno smanjiti budući da su hrvatski državljani bez prebivališta u Republici Hrvatskoj na prošlim parlamentarnim izborima glasovali na čak 265 biračkih mjesta, od kojih u Bosni i Hercegovini na 124.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U toj će se državi za izbore u Hrvatskoj ubuduće glasovati isključivo u veleposlanstvu u Sarajevu te u konzulatima u Banjoj Luci, Mostaru i Tuzli.

Jadranka Kosor rekla je kako je dogovor da će hrvatski državljani izvan Hrvatske glasovati za tri zastupnika u diplomatsko-konzularnim predstavništvima na tragu interesa svih parlamentarnih stranaka budući da će donošenje ustavnih promjena do kraja ove sjednice Sabora u srpnju omogućiti donošenje drugih akata nužnih za završetak pregovora i ulazak Hrvatske u Europsku uniju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknula je da je postignuto rješenje nakon promišljanja, razgovora i konzultacija koji nisu bili ni jednostavni ni kratki.

Na pitanje kakvu reakciju očekuje od Hrvata u BiH, odgovorila je kako vjeruje da će tamošnji Hrvati biti zadovoljni činjenicom da im je omogućeno da glasuju za tri zastupnika u Saboru. Smatra da je Hrvatima u BiH, kao jednom od triju konstitutivnih naroda, i te kako u interesu da Hrvatska završi pregovore i postane članica Europske unije i da kao članica snažno podupire BiH, kao što to čini i sada.

'Prošlo je vrijeme humanitarnog odnosa spram BiH'

Zoran Milanović rekao je pak da razgovor dviju najvećih parlamentarnih stranaka "ni u jednom trenutku nije bio zamišljen tako da na kraju donese rješenje koje će bilo koga poniziti ili povrijediti ili dovesti u situaciju da se osjeća poraženim".

Ustvrdio je kako je riječ o razumnome i kompromisnom rješenju koje će uvesti red i ukloniti sve što je izazivalo nepovjerenje u proteklih deset godina i s kojim ćemo moći pristojno živjeti u sljedećih 10-15 godina i duže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje zašto je pristao na rješenje po kojemu se zastupnici dijaspore mogu izabrati sa znatno manjim brojem glasova od onoga koji je potreban zastupnicima koji se biraju u Hrvatskoj, odgovorio je da su i zastupnici izabrani u Hrvatskoj imali veći ili manji legitimitet kad je riječ o broju glasova.

Dodao je kako će SDP inzistirati da Hrvati u BiH budu partner Hrvatskoj te da je "prošlo vrijeme humanitarnoga i karitativnog odnosa prema njima".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zoran Milanović smatra kako su sada širom otvorena vrata da se ustavne promjene privedu kraju. Dodao je da SDP još želi razgovarati o tomu da se u Ustav unese zabrana diskriminacije na osnovi spolne orijentacije, koja već postoji u organskome zakonu.

Zauzeo se i za brisanje ustavne odredbe po kojoj Sabor zakonom uređuje Ured predsjednika Republike jer, kako je rekao, ta odredba nikad nije poštovana, a smatra je i nelogičnom.

Istaknuo je da je SDP otvoren za razgovor te da bi se u njega trebao uključiti i predsjednik Republike.

Premijerka Kosor smatra pak da bi Sabor ipak trebao poštovati Ustav i donijeti zakon o Uredu predsjednika s čijim bi se sadržajem trebala složiti skupina u kojoj bi bili predstavnici vlade, oporbe i Ureda predsjednika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po njezinu mišljenu, zabrana diskriminacije na temelju spolne orijentacije dobro je riješena Zakonom o zabrani diskriminacije, koji smatra razradom ustavne odredbe, ali, dodala je, i o tom se pitanju još može razgovarati.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo