Isus je uskrsnuo /

Danas je Uskrs - najveći kršćanski blagdan: Znate li otkad ga slavimo i zašto?

Image
Foto: Shutterstock

Skrušene molitve, procesije, obredne vatre, blagdanski spravljena jela i kolači i njihov blagoslov u uskrsnoj košari...

21.4.2019.
7:00
Shutterstock
VOYO logo

Uskrs je najveći kršćanski blagdan, slavi se središnji događaj kršćanstva: Kristovo uskrsnuće. Uskrs se često naziva i Vazam. Sama riječ vazam dolazi od vuzem (uzeti), odnosno označava da se nakon dugog vremena posta (post se u korizmi, i to ne svugdje, prekidao samo na Veliki četvrtak) opet može uzeti meso. Postoji određena razlika između Vazma i Uskrsa. Dok Uskrs označava sam dan kada se slavi Kristovo uskrsnuće, Vazam je širi pojam i označava cijelo otajstvo spasenja – Kristovu muku, smrt, uskrsnuće i proslavu.

Blagdan Uskrsa se ne slavi svake godine u isto vrijeme. Danas se on slavi u prvu nedjelju nakon prvog proljetnog punog mjeseca (uštapa). Budući da prvi proljetni uštap može biti između 22. ožujka i 25. travnja, to znači da blagdan Uskrsa može pasti samo unutar tog vremena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Skrušene molitve, procesije, obredne vatre, blagdanski spravljena jela i kolači i njihov blagoslov u uskrsnoj košari, bojenje uskrsnih jaja, uskrsno čestitanje i darivanje te pjesme u slavu Uskrsa tek su dio pučkih uskrsnih običaja.

Tradicija na Uskrs

Za Uskrs se odlazi na jutarnju misu ili se na Veliku subotu odlazi na svečano vazmeno bdjenje. Na sam Uskrs tradicijski se blaguje šunka, često domaći kruh, te slastice. Hrana se prije blagovanja odnosi u crkvu na uskrsnu misu gdje je svećenik blagoslivlja, a potom vjernici odlaze kućama na uskrsni objed i slavlje. Tradicijska uskrsna jela su: pinca, sirnica, razne uskrsne pogače ukrašene pisanicama, peciva, kuhana šunka i šunka pečena u kruhu s mladim lukom, hrenom i rotkvicama, kuhana kokoš s domaćim rezancima, kuglof, rožata i dr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Djeca se za Uskrs igraju igrama u koje su uključene pisanice poput: tuckanja pisanicama, gađanja pisanica kovanicama, traženja sakrivenih pisanica po kući ili u travi izvan kuće i sl. U igri tuckanja jajima, uzme se svoje jaje i izabere se protivnika. Jaja se jedno u drugo tuckaju vrhovima, a pobjednik je onaj čije jaje ostane čitavo i on nastavlja igru. Pisanica pobjednica je ona, koja ostane čitava nakon cijelog kruga tuckanja.

U srednjem dijelu gornje Hrvatske, posebice u Prigorju i Zagorju postoji tzv. pohod raspetnika ili križičara.

Postoji mnogo crkvenih pjesama koje opjevavaju Isusovu muku, raspeće i uskrsnuće. U hrvatskoj uskrsnoj tradiciji najpoznatije su "Kraljice neba", "Uskrsnu Isus doista", "Na nebu zora rudi" i dr. Poznato je oko 100 skladbi, koje se pjevaju kao uskrsne pjesme od Velike subote do Duhova, ali samo oko 30-ak ih se pjeva i danas.

No, znate li otkad i zašto slavimo Uskrs?

Uskrs je utemeljen na lunarnom kalendaru koji je sličan hebrejskom kalendaru. Isto tako, zanimljivo ja da u Novom zavjetu ne piše Isusov datum rođenja pa prvi kršćani nisu slavili Božić, već samo Uskrs. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ranokršćansko vrijeme Uskrs se slavio svake nedjelje, ali se od 2. stoljeća slavi jednom godišnje. Svaki put pada u nedjelju, a datum se određuje prema prvom punom proljetnom mjesecu. 

Slavi se još od vremena apostola, a povezuju ga i sa židovskim blagdanom Pasha. No, židovska vjera temeljena je na Starom zavjetu i oslobađaju izraelskog naroda iz egipatskog ropstva. Kršćani pak se uzdaju u Novi zavjet i uskrsnuće Isusa Krista. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od 16. stoljeća računanje uskrsnog datuma mijenja se u zapadnoj i istočnoj crkvi. U zapadnome kršćastvu Uskrs uvijek pada na nedjelju između 22. ožujka i 25. travnja, a u istočnome kršćanstvu između 4. travnja i 8. svibnja

Tekst se nastavlja ispod oglasa
jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo