Prilično jak potres zatresao je Banovinu rano jutros. Jačine 3,8 imao je epicentar pet kilometara južno od Petrinje. Nema informacija o šteti, a prema dojavama građana, potres se osjetio i u Zagrebu.
Na mjestu gdje svakodnevno primaju hitne pozive, danas slave svoj dan, točnije danas je dan europskog broja 112.
Zagrepčane današnji potres nije uznemirio jer hitnih poziva i upita nije bilo. Reporterka Jelena Pajić razgovarala je s voditeljem zagrebačkog županijskog centra 112 Zagreb Božidarom Ćurićem.
"U prosjeku primimo oko 1000-1500 poziva. prošla godina je bila vrlo značajna zbog COVID-a i potresa pa smo imali oko 1700-1800 poziva dnevno. Dakle, gotovo dvostruko", kaže Božidar.
Nakon petrinjskog potresa su zagrebačke snage morale dodatno upregnuti budući da je njihov sustav pao pa su svi pozivi bili preusmjereni prema Zagrebu. To je bilo oko 20 tisuća poziva u dva dana.
"Imali smo sreće jer smo tijekom korone aktivirali još jedna pomoćni centar u Sv. Nedjelji i imali smo dodatne snage i operatere. Tako smo bili na usluzi svim građanima Sisačko-moslavačke županije", objašnjava voditelj županijskog centra 112.
Unutra hitnih poziva se razlikuju namjenski, nenamjenski i zlonamjerne pozive. Namjenski pozivi znače da se moraju aktivirati hitne službe i ostali oblici civilne zaštite. "Zlonamjernih poziva je sve manje, a oni obuhvaćaju slanje službi na lažne dojave", kaže Božidar.
U funkciji je novi sustav, tj. automatska lokacija poziva na karti te su se tako smanjile lažne dojave, na primjer da netko zove iz nekog drugog grada i traži intervenciju.
Novi automobili, od 2018., imaju ugrađen gumb s kojim se može automatski aktivirati i pozvati 112. "Prema direktivi EU automobili od 2018. godine moraju imati call gumb. On se aktivira ako se dogodi nesreća ili osobi pozli u vozilu pa ga može aktivirati", objašnjava.