Papa Grgur Treći ga je u osmom stoljeću premjestio na prvi dan mjeseca studenoga, na dan godišnjice posvete jedne kapele u bazilici sv. Petra relikvijama "svetih apostola i svih svetih, mučenika i ispovjednika". Kako su se kroz svih tih godina običaji vezani uz ovaj blagdan mijenjali, doznala je Kristina Čirjak.
Blagdan Svih svetih za brojne građane znači neradni dan i odlazak na groblje. Većina ih zaboravi na samo značenje današnje svetkovine.
"Dobro, ne znam točno detalje, idem gore zbog ljudih koji su otišli jer danas imamo praznik, a drugih dana nemamo.Zato što je to tako bilo oduvijek, posjećivali su se grobovi mrtvih naši", kazao je Emil iz Zagreba.
Grobovi se posjećuju punih ruku cvijeća i svijeća. Krizanteme su nezaobilazan dio aranžmana koji se nose na groblje, a simboliziraju prolaznost života, smrt i žaljenje.
"Cvijeće, svijeće, lampaši oni zapravo znakovi našeg prisjećanja naših dragih pokojinika, ali i naše vjere u vječni život. Kad netko na grob donese vjeru da život nakon smrti postoji", poručio je Borna Puškarić, pročelnik Tiskovnog ureda Zagrebačke nadbiskupije.
Svetkovina Svih Svetih obilježava se stoljećima, a običaji i navike se mijenjaju.
"Danas se možda čak i previše torši, kada sam ja bio mali onda su doma znali plesti vijence, skupljalo se zenilo. / Onda se to nosilo na grobolje i kako je bilo neradni dan otišlo se navecer i bilo do pola noći", kazao je Josip Barlek, etnolog.
Bilo je veliko slavlje i čak se pripremala blagdanska trpeza.
"Znala je biti pečena guska, kolači, mahovnjača,a u nekim krajevima i pečena purica punjena jabuukom i kruškom. / I onda s preko noći znalo ostaviti pokojima koji će doći", naglašava Barlek.
A u naša sjećanja trebali bi doći svakodnevno, a ne samo u ove dane. Blagan Svih svetih brojni pogrešno poistovjećuju s Dušnim danom koji se obilježava sutra.
"Oba ta blagdana povezana su kroz otajstvo zajedništva svetih",
ističe Borna Puškarić, pročelnik Tiskovnog ureda Zagrebačke
nadbiskupije. Iako više nisu s nama, žive u sjećanjima i
srcima.