"Hrvati su u nedjelju na referendumu glasali da će se pridružiti problemima opterećenoj Europskoj uniji.. Ali, zemlja nije posebno entuzijastična, s odazivom manjim od 50 posto", ističe novinar FT-a Stefan Wagstyl.
Guardian pak ističe da su Hrvati rekli ZA većim postotkom nego se očekivalo, napominjući da se u Bruxellessu s nervozom gledalo na mogućnost da kriza i pesimizam ne prodube anti-europske osjećaje u Hrvatskoj. List napominje i kako nije izgledno da će susjedne nam zemlje, od Srbije, BiH do Albanije, u idućih deset godina ući u EU, te da bi referendumsko NE bilo doživljeno kao katastrofa, vraćajući Hrvatsku u balkansku močvaru.
Bloomberg u svom tekstu napominje kako bi članstvo u EU moglo donijeti zemlji milijune eura za regionalni razvoj i infrastrukturu, te da bi kompanije poput Siemens AG, Deutsche Telekoma i Ericsson AB mogle proširiti svoje poslove. No, napominju da je zemlja 2011. izašla iz dvogodišnje recesije, ali da je čekaju novi potresi.
Associated Press napominje pak kako je na referendum u Hrvatskoj izašlo najmanje građana u ijednoj od EU zemalja - u Mađarskoj ih je izašlo 46 posto, dok ih se na Malti odazvalo čak 90 posto.