Kako je prošlog tjedna potvrdio potpredsjednik Europske komisije Valdis Dombrovskis, Hrvatska zadovoljava sve uvjete za ulazak u eurozonu pa je prelazak s hrvatske kune na euro neizbježan početkom iduće godine.
Ipak široka upotreba nove valute počinje u rujnu kada će se isticati dvojne cijene, a tada bi se i plaće hrvatskih građana trebale preračunati u novu valutu. Dakako, još nije jasno po kojem će to biti tečaju jer tek u srpnju ove godine Vijeće EU-a isti će odrediti te potvrditi ulazak Hrvatske u eurozonu.
I dok u javnost izlaze razne promjene koje nas očekuju, tportal je provjerio i hoćemo li morati mijenjati ugovore o radu.
Kažu tako kako se uvođenje eura temelji na načelu neprekidnosti svih pravnih instrumenata u kojima je navedena kuna, a to pak znači da ni ugovore o radu niti druge važeće ugovore u uskoro "staroj" valuti nećemo morati mijenjati.
Iznosi koji su u ugovorima navedeni u kunama smatraju se iznosima u eurima preračunato prema fiksnom konverzijskom tečaju i zaokruženo na dvije decimale prema propisanim pravilima zaokruživanja, a taj tečaj konverzije poslodavac će biti u obvezi istaknuti u platnoj listi za kolovoz.
Također, obveza dvojnog iskazivanja odnosi se i na isplaćene otpremnine, ali i naknadu za prijevoz, za prehranu i druge dodatke.