Slijedi godina za popravni. Ali možda smo već propustili tu opciju. Najbolje se to vidi na primjeru meda kojem cijena iz godine u godinu raste.
A ove godina je rekordna. Nažalost, po nikad manjoj količini. Što se odrazilo i na cijene. Kilogram meda je 20 posto skuplji nego lani, a cijene će do prosinca otići u nebo.
S novom godinom - dogodit će se prvi puta - neće biti domaćeg ni za lijek.
Pčelari su ove godine među košnicama proveli više vremena nego ikada dosad. Sve kako bi sačuvali svoje pčele i dobili barem nešto meda. Zbog vremenskih neprilika već nekoliko godina imaju loš urod, no posljedice ovog proljetnog mraza dugo će pamtiti.
"Na nekakvih stotinjak košnica prinosi znaju biti i po nekoliko tona meda dok ove godine oni koji su uspjeli dobiti nešto meda, nekakvih 500 do 1000 kilograma su još dobro i prošli", rekao je Oliver Novosel, pčelar.
"Pčele nisu imale nikavih unosa kroz 4. i 5. mjesec. Nešto se malo poslije popravilo na nekim drugim pašama, ali to su sve vrlo male količine. Najveća količina meda koja Hrvatskoj treba je bagremov, on je podbacio drugu godinu za redom, tako da možemo reći da njega definitivno nema", izjavio je Vedran Lesjak iz Hrvatskog pčelarskog saveza.
A kao za inat, sada kada ga nema Hrvati ga najviše traže. Naravno, u ovoj situaciji rastu i cijene.
Med je već sada 20 posto skuplji nego lani. Kilogram stoji 50-60 kuna. Kako će se smanjivati postojeće količine, na jesen će mu cijena biti između 70 i 80 kn, a kad stigne zima i u prodaju krenu posljednje teglice, kilogram meda mogao bi koštati između 90 i 100 kuna.
"Po nekakvim pretpostavkama i razgovora s kolegama količine koje imamo otići će relativno brzo. Vjerojatno već do Nove godine, tako da evo, ovo je jedna poruka i kupcima, ako imaju svog pčelara nek mu se obrate i rezerviraju svoju teglicu meda", poručio je Novosel.
U suprotnom, građani će moći kupiti jedino uvozni med.