Zamjenica ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Marija Bubaš, kazala je kako će HZJZ od utorka pomoći u cijepljenju ugroženih skupina.
"HZJZ bi organizirao provedbu cijepljenja pacijentima koje su obiteljski liječnici naručili na cijepljenje, a nisu u mogućnosti provesti cijepljenje iz bilo kojeg razloga. Pomoć HZJZ-a je u provedbi, njegova uloga je značajna, bila je značajna i u Sisačko-moslavačkoj županiji kao ispomoć, ali moramo biti samozatajni, ne baš oni koji vode glavnu riječ. Pokazalo se da možemo dati obol u cijepljenju u Zagrebu", kazala je Bubaš u Dnevniku televizije N1.
Što veća procijepljenost u što kraćem roku
Bubaš je istaknula kako HZJZ ima liječnike i drugo osoblje koji mogu cijepiti.
"Zamišljeno je da se postigne što veća procijepljenost u što kraćem roku, kako u Hrvatskoj, tako i u cijelom svijetu, pa je svaka bačena doza šteta", dodala je.
Osvrnula se i na AstraZenecino cjepivo rekavši kako je proizvođač savjetovao da se druga doza tog cjepiva daje osam do 12 tjedana nakon prve, ali da postoje indicije kako je bolje davati ih bliže 12. tjednu jer se tada postiže kvalitetniji odgovor na prvu dozu.
'Svaki korak u popuštanju mjera treba biti postupan'
Što se tiče epidemiološke situacije i popuštanja mjera, Bubaš kaže kako je situacija povoljnija nego prije dva mjeseca.
"No svaki taj korak treba biti postupan, treba ga evaluirati kako bi znali gdje stati i kako naprijed. Ako će se ići u popuštanje i to će se reevaluirati nakon dva do tri tjedna kako bi se krenulo ili u novo popuštanje ili u reteriranje", rekla je i apelirala na građđane da budu odgovorni.
“I direktor WHO-a u Europi dao je opis koji dobro opisuje proteklu godinu – pandemijski zamor, a odnosi se na zasićenje mjerama. Razumljivo je da dođe do zasićenja, ali baš zato treba apelirati da se još malo strpimo", dodala je.
Studiju Lauca i Primora nije htjela komentirati
Studiju Gordana Lauca i Dragana Primorca, prema kojoj je 26 posto ispitanika u Zagrebu razvilo protutijela nakon kontakta s koronavirusom Bubaš nije htjela komentirati jer je, kaže, nije pročitala. No rekal je da je i HZJZ pokrenuo istraživanje na 2000 uzoraka u cijeloj Hrvatskoj, a dosad je obrađeno skoro 500.
O tome da je tvrtka s kojom je Lauc surađivao dobila na javnom natječaju nabavu PCR testova Bubaš također nije htjela mnogo govoriti.
“Ne mogu govoriti o sukobu interesa. O natječaju mogu reći da je on bio javan, javilo se 16 tvrtki. Svaka je u obavezi dostaviti kompletnu dokumentaciju, te se odabire ona ponuda koja je najpovoljnija. Mi smo naučili da je najjeftinije najpovoljnije. Ali ne znači da je najjeftinije i najpovoljnije. Najpovoljnije znači – treba vidjeti koje je sve druge stavke zadovoljila njihova ponuda i da je iz tog razloga bila odabrana”, rekla je Bubaš.