CAPAK O ĐIKIĆEVOJ PROCJENI O 1500 MRTVIH DO KRAJA MJESECA: /

'Ja mislim da je to pretjerano'; dotaknuo se i testiranja nacije

Image

Liječničke udruge traže strože mjere, Đikić daje crne procjene, a Capak kaže - treba pričekati jer od zadnjih mjera prošlo tek devet dana

5.11.2020.
20:57
VOYO logo

Nakon novog današnjeg rekorda s brojem zaraženih u Hrvatskoj, u RTL-u Danas gostovao je Krunoslav Capak. Zamoljen da komentira činjenicu kako čak šest liječničkih udruga traži uvođenje strožih epidemioloških mjera, Capak kaže da tu situaciju treba pažljivo razmotriti jer je tek deveti dan od uvođenja novih mjera.

"Što se tiče brojki i trendova zadnjih tjedana imamo blago silazni trend, danas je taj rast, ali on je tri posto povećanja u odnosu na prošlotjednu brojku. Postoji čitav spektar mjera koje se još mogu upotrijebiti, a odnose se na ograničenje okupljanja na mjestima i ograničenje radnog vremena objekata gdje se ljudi okupljaju. Ove horizontalne mjere koje je donio Stožer ne zabranjuju lokalnim stožerima da donesu strože mjere. Kao što vidite i Varaždin je donio strože mjere koje nacionalni stožer odobrio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se tiče horizontalnih mjera mi pratimo i razmatramo situaciju kroz neko kraće vrijeme i vidjet ćemo treba li ih pojačati. Ono što je zabrinjavajuće je porast broja hospitaliziranih i onih koji su na respiratoru, ali imamo čitav niz elemenata koje trebamo ocijeniti.

Što se tiče kolega oni zatražili za sutra sastanak, i treba prodiskutirati o njihovim prijedlozima", rekao je Capak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Liječničke udruge traže, konkretno, da se otkažu mise, svadbe i ostale proslave, bar na sljedeća dva tjedna.

"O tome nismo razgovarali, ja tek sada čuo da je to od njih danas izrečeno, treba vidjeti koje mjere i mogu li biti učinkovite. Pojedinačne brojke ne govore puno, treba vidjeti trend, a primjerice grad Zagreb zadnjih dana ima blagi silazni trend što dobar pokazatelj. Mi smo u crvenom kao i čitava Europa, treba procijeniti koje su mjere učinkovite, a koje donose više štete nego koristi u svakom pogledu", rekao je.

Prema nekim procjenama do kraja mjeseca će u bolnicama biti 3000 pacijenata, a danas je Ivan Đikić rekao i kako će do kraja mjeseca biti čak 1500 mrtvih. Capak se s time ne bi složio.

"Ja mislim da je ta brojka pretjerana, da do te brojke neće doći, ali apsolutno pratimo situaciju i pripremamo se za takve scenarije", rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Capak dodaje i kako je, otkad se krenulo se brzim testovima, napravljeno njih između 600 i 700. "Za sada HZZJZ i Infektivna klinike koriste te testove i neke bolnice za brzinsku trijažu", kaže.

Dodaje i kako postoji opcija da se napravi brzo testiranje nacije po uzoru na Slovačku. "Pratimo situaciju u Slovačkoj. Ne možemo procijeniti je li to korisno i je li opravdava troškove. Za to su potrebni i veliki ljudski resursi osim testova. Koristi od toga ćemo vidjeti kada kolege iz Slovačke pokažu rezultate, tada će Hrvatska razmotriti", pojašnjava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A zašto se u Hrvatskoj ne razmatra o lockdownu i je li ovakvo testiranje nacije adekvatna alternativa?

"Lockdown je strahovito skup, rečeno je da nas je on na proljeće koštao 22 milijarde kuna, što je jako puno. Ovo testiranje ne košta toliko, oko 150.000 eura u obzir samo cijena testova, a koliko košta ljudstvo to je sada teško za procijeniti", kaže Capak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo