PRIJETNJA U HRVATSKOJ /

Koliko je realno da kod nas grune neki bombas samoubojica?

Zemlje Balkana mogle bi vrlo lako postati meta napada dzihadista samoubojica i to onih porijeklom s domaceg terena.

7.5.2015.
15:46
VOYO logo

Bujar Avdija, Albanac s Kosova, raznio se prekjucer bombom u Iraku i ubio 36 ljudi. Prosle godine isto je ucinio 25-godisnji Bljerim Heta iz Urosevca, koji je tada usmrtio 50 osoba.

Pretpostavlja se da medu dvije stotine dzihadista koji su s Kosova otisli u rat u Siriju i Irak ima bar nekoliko desetaka takvih bombasa samoubojica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije nekoliko dana crnogorsku je javnost uzbunila poruka Damira Slakovica iz Bara, koji tvrdi da je borac Islamske drzave.

Slakovic je prijetnje objavljene na svojoj Facebook stranici naslovio: "Poruka za moj rodni grad Bar, koji se nalazi u Crnoj Gori!"

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Znajte o sufije, o dervisi, o murdzije, o novotari, o dunjalucari, o munafici, o dzahili... da ce Islamska drzava uz Allahovu dozvolu i pomoc stici tamo, i da ce ocistiti taj grad i islam u njemu od prljavstina i lazi koje vi iznosite i praktikujete.

I neka znaju glavni IMAMI (neimami) grada Bara, da ukoliko ih zateknemo u stanju u kakvom su sad, i da ukoliko se ne pokaju i ne okrenu pravom islamu, necemo imati milosti i prema njima!!!

Postat cemo njihova nocna mora i tretirati ih kao najgora stvorenja, jer oni to doista i jesu!!!", napisao je Slakovic, posebno s obracajuci troje zastupnika crnogorskog parlamenta, Azri Jasavic, Rifatu Rastoderu i Dritanu Abazovicu.

Hrvatska – zemlja niskog rizika

Za komentar tih dogadaja i procjenu sigurnosnih rizika zamolili smo Igora Tabaka, analiticara portala Obris.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Tu je i pitanje samoubojica spavaca, boraca koji se ne salju na bojiste da ne bi zapali za oko sigurnosnim sluzbama, i zbog toga su jos opasniji", kaze profesor Milan Pasanski, predsjednik Foruma za istrazivanje medunarodnog terorizma iz BeogradaNa pitanje kolika je realna prijetnja teroristickog napada "domacih terorista" u Hrvatskoj, Tabak nema dvojbe.

"Ako je vjerovati nasim sigurnosnim sluzbama, RH je samo tranzitna zemlja, s tek nekoliko zena koje su udajom zavrsile u Islamskoj drzavi. Ako to jos uvijek stoji, opasnost u tom smislu nije velika", kaze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"S druge strane, u nasem susjedstvu – u BiH, na Kosovu, Sandzaku pa cak i u Crnoj Gori – nedvojbeno je identificiran niz osoba, i to nije mali broj, koji se otisao boriti na strani Islamske drzave", kaze Tabak.

"Njihov ce povratak, prije ili kasnije postati ozbiljna tema. Vec sam boravak i zivot u tim iznimno kaoticnim uvjetima utjece na zivote tih ljudi. A kad se vrate nesklad ce biti jos veci i problemi ce biti jos veci", upozorava.

"To je problem koji nije neocekivan jer se to vec vidalo u slucaju Afganistana, Iraka ili Cecenije, gdje su postojale cak i posebne postrojbe s dzihadistima iz susjednih regija u cijim je redovima bilo i osoba vec osudenih za terorizam".

"No, puno veci problem, zbog puno veceg broja svojih gradana koji se pridruzuju takvim radikalnim pokretima, ima siroka lepeza Zapadnih zemalja, cije putovnice i vrlo cesto bezvizni rezimi putovanja predstavljaju veci izazov sigurnosno-obavjestajnim sluzbama i ozbiljnu prijetnju sigurnosti", kaze Tabak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje koliko je hrvatska obavjestajno-sigurnosna zajednica spremna za takve prijetnje i radikalizaciju, koja se posebno lako siri internetom, Tabak nema jednoznacni odgovor.

"Ja se samo mogu nadati da su spremne jer s obzirom na visoki stupanj restrikcije o sigurnosnim podacima iz te perspektive ne mogu iznositi nikakve procjene", rekao je za Net.hr analiticar portala Obris.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Superstar
NOVA SEZONA
VOYO logo